Jesteś wystarczająco zmotywowany żeby zjeść tę żabę ?

 

Są powieści, są opowiadania, ale poradniki też istnieją. Taka inna forma pisarska. Lubisz czytać poradniki? Jedni się nimi zachwycają do tego stopnia, że czytają jeden za drugim. Tylko, że przy tym nie zdążają instrukcji wprowadzić w swoje życie. A może uważasz, że poradnik, to puste słowa i ktoś napisał, bo chciał się wymądrzyć lub liczył na łatwy zarobek?

Jakiś czas temu tak się pozmieniało w moim życiu, że polubiłam poradniki. Nie wszystkie tematy i nie wszystkich autorów. Mam swoich ulubieńców i jednym z nich się z Tobą teraz podzielę.

Brian Tracy – amerykański specjalista w temacie rozwoju osobistego i zawodowego, organizacji czasu i technik sprzedaży. Dobrze się go słucha i czyta. Najbardziej popularną książką jest “Eat that frog”.

Jeśli masz trudności z organizacją czasu, który ucieka Ci przez palce, do trudniejszych zadań podchodzisz z wielkim trudem, robiąc przedtem 100 innych rzeczy – to polecam Tobie przeczytać książkę o tym, jak zjeść tę żabę .

Pytasz teraz jaką żabę i to jeszcze zjeść tę żabę ? To metafora wymyślona przez autora, żeby ułatwić czytelnikom zrozumienie i poradzenie sobie z problemem odkładania na potem spraw trudnych do zrobienia czy wymagających większego poświęcenia czasu, przełamania się. Bo kto by chciał tak od razu zjeść tę żabę , biorąc pod uwagę oczywiście, że nie jest francuzem.

Powodzenia,
Ela

PS. To nagranie fragmentu książki to nie głos Briana. Jeśli chcesz go posłuchać zajrzyj na jego stronę  lub po prostu wpisz jego nazwisko na You Tube.

Teraz przeczytaj fragment  “Zjedz tę żabę”.

There is never enough time to do everything you have to do. You are literally swamped with work and personal responsibilities, projects, stacks of magazines to read and piles of books you intend to get to one of these days as soon as you get caught up.

But the fact is that you are never going to get caught up. You will never get on top of your tasks. You will never get far enough ahead to be able to get to all those books, magazines and leisure time activities that you dream of doing.

And forget about solving your time management problems by becoming more productive. No matter how many personal productivity techniques you master, there will always be more to do than you can ever accomplish in the time you have available to you, no matter how much it is.

You can only get control of your time and your life by changing the way you think, work and deal with the never ending river of responsibilities that flows over you each day. You can only get control of your tasks and activities to the degree that you stop doing some things and start spending more time on the few things that can really make a difference in your life.

 

Nagranie znajdziesz tutaj:

 

Znaczenie słów, które zaznaczyłam w tym tekście:

literally swamped with – dosłownie zasypany

personal responsibilities – osobiste obowiązki

stacks of magazines – sterty gazet

piles of books – stosy książek

intend to get to – zamierzać dostać się do

caught up– nadrobić, dogonić

get on top of your tasks – dotrzeć na szczyt swoich zadań

get far enough ahead – pójść wystarczająco daleko przed siebie

leisure time activities – zajęcia w czasie wolnym

time management problems – problem z zarządzaniem czasem

techniques you master – doskonale opanować techniki

can ever accomplish – kiedykolwiek możesz osiągnąć

deal with the never ending river of – radzić sobie z niekończącą się rzeką

flows over you – przepływają ponad tobą

get control of your tasks – uzyskać kontrolę nad zadaniami

to the degree – do takiego stopnia

 

Pytania na rozumienie tekstu:

(odpowiedzi znajdziesz na końcu tego posta)

 

1. The author suggests that a reader is snowed under:
a) work he or she has to do
b) work he or she wants to do

2. Time management problems can be solved by:
a) using only productivity techniques
b) dreaming of doing some things
c) changing the way of one’s life

3. According to the author, a reader has a whale of a time.
a)True
b) False

4. Responsibilities can be came over when:
a) one alters one’s way of life
b) one will be off one’s legs

 

Posłuchaj nagrania ponownie, jednocześnie wstawiając słowa w puste miejsca:

  1. You are literally swamped with work and personal ……………………… , projects, stacks of magazines to read and piles of books you intend to get to one of these days as soon as you get ……………………… up.
  2. No matter how many personal ……………………… techniques you master, there will always be more to do than you can ever accomplish in the time you have ……………………… to you, no matter how much it is.
  3. You can only get control of your tasks and ……………………… to the degree that you stop doing some things and start ……………………… more time on the few things that can really make a ……………………… in your life.

 

Cieszę, się, że zajrzałaś/eś do tego posta. Mam nadzieję, że przeczytany fragment poradnika “Eat that frog” na tyle Ci się spodobał, żeby wziąć do ręki książkę po angielsku. Połączenie przyjemnego czytania z pożytecznym spotkaniem z nowymi zwrotami na pewno zaowocuje polepszeniem się Twojej znajomości języka angielskiego. A o to Tobie i mnie przecież chodzi.

Dziękuję,
Ela

 

Ucz się angielskiego z przyjemnością, czytając angielską literaturę

zobacz:

Czytaj angielską literaturę

Jeśli chcesz się przekonać do czytania książek po angielsku weź udział w bezpłatnym wyzwaniu:

Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

 

odpowiedzi:

1b, 2c, 3b, 4a