Zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku

 

Czytanie, choć niektórym wydaje się, że boli, jest jednak formą relaksu. Przyjemności też planujesz. Zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku – rano, wieczorem, w kolejce czy w autobusie.

 

Czytanie to forma odpoczynku. Ciało nie podejmuje wysiłku fizycznego, a umysł przechodzi na inne tory – z codzienności do świata fabuły. A kiedy odpoczywasz? Jak jesteś na urlopie (chociaż niektórzy wracają po urlopie bardziej zmęczeni niż byli wcześniej) lub jak już padasz z nóg.

A taka chwila relaksu? Zapach kawy, aromatyczna herbata, gazeta i mała przekąska? (nie piszę, że ciasteczko, żeby Tobie nie robić smaku).

Nauka angielskiego też może być twoją pasją – zobacz, jak to możliwe.

Jednak urlop planujesz, planujesz też, że odpoczniesz jak posprzątasz, że pójdziesz do parku po obiedzie, itd. Czyli przyjemności tez planujesz. Dlaczego więc nie zaplanować kiedy będziesz czytać?

Jeśli nie jesteś przekonany, dlaczego powinieneś czytać książki po angielsku, to zajrzyj do tego wpisu o korzyściach, jakie płyną z czytania książek po angielsku.

Chyba, że podejmujesz działanie na zasadzie przekory. Wówczas zajrzyj koniecznie do tego anty-poradnikowego wpisu.

 

Zrób sobie dwa tygodnie testowe.

Zacznij od planowania 15 minut dziennie na czytanie. Kwadrans to niewiele, zwłaszcza, jak czytasz po angielsku. W języku obcym z reguły czyta się wolniej, ale się tym nie przejmuj. Ważne, żeby sobie wyznaczyć ten nawet krótki zakres czasu. Może być nawet przeczytanych tylko 5 stron przez ten kwadrans, ale to zawsze coś. Planować możesz z Habit Trackerem.

 

Po co planować 15 minut, skoro można w tak zwanym międzyczasie?

Najgorzej jest mi się do czegoś przysiąść (chociaż motywacji mi nie brakuje; a jak Twoja motywacja?). Czasem odwlekam coś przez godziny, a jak w końcu zacznę to po pierwsze żałuję, że wcześniej do tego nie usiadłam, a po drugie jak się wciągnę, to na kwadransie się nigdy nie kończy.

Te 15 minut to taka przynęta dla samego siebie. Jak myślisz sobie, że teraz siadasz na kwadrans do czytania to jest to bardziej możliwe i przyjazne dla Ciebie niż przy zaplanowanej godzinie. Zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku tylko przez kwadrans.

 

The things I want to know are in books.

Abraham Lincoln

 

 

Znajdź porę na czytanie książek po angielsku.

Gdy chcesz zaplanować codzienne czytanie książki po angielsku zadbaj o stałą porę dnia. Twój umysł szybciej się przyzwyczai i czytanie łatwiej wejdzie Tobie w nawyk.

 

Zacznij dzień od książki.

Może lubisz rano powylegiwać się w łóżku? Przestawiasz budzik na kolejną drzemkę. Spróbuj zamiast niej wziąć do ręki książkę. Tych pierwszych kilku zdań możesz jeszcze niedowidzieć, ale oczy i umysł szybko się wciągną, bo przypomną sobie, że to ciąg dalszy tej akcji, którą już znają.

Ustaw sobie budzik 15 minut wcześniej, zanim cały dom wstanie i zacznie się poranna bieganina.

Zaleta: Czytając rano po angielsku budzisz umysł i inspirujesz się. Wprawiasz się w pozytywny nastrój na cały dzień.

Wada: Jeśli się zaczytasz, spóźnisz się do pracy.

 

Zakończ dzień z książką.

Książka pomaga w przemyśleniu dobiegającego końca dnia, taka chwila refleksji, nawet, jeśli nie robisz tego świadomie. Kiedy Twój umysł ma „wolne” i się relaksuje, pomysły przychodzą same do głowy, a problemy znajdują rozwiązanie. Zwłaszcza czytanie po angielsku wymaga „zapomnienia” o tym co Cię otacza.

Jeśli uważasz, że naprawdę nie masz czasu, bo masz małe dzieci i dość wszystkiego, czytaj im bajki po angielsku. W nich też znajdziesz mnóstwo słówek, zwrotów i ciekawych konstrukcji zdań.

Zaleta: Wyciszasz się przed pójściem spać, łatwiej będzie Ci zasnąć.

Wada: Jeśli się zaczytasz do późna w nocy, rano będzie Tobie trudno wstać.

 

Czytaj w komunikacji miejskiej.

Spędzasz codziennie sporo czasu w komunikacji miejskiej w drodze do i z pracy. Patrzysz przez okno, przeglądasz portale społecznościowe? Irytuje Cię stanie w korku?

Zamień ten niespokojny i bezowocny czas na przebywanie w świecie, który wciąga. Zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku w autobusie, tramwaju, czy pociągu.

Ile czasu jedziesz? 20 minut? Niech zatem to będzie miły czas, na który czekasz. Przecież w tym czasie nie ugotujesz obiadu, nie wstawisz prania, bo jedziesz.

Na czas podróży weź poręczną książkę, a nie encyklopedię, bo nie zawsze masz miejsce siedzące. Korzystaj również z takich wynalazków jak e-booki czy audio-booki.

Zaleta: Czas w pełni wykorzystany. Gdy czytasz jadąc do pracy nastawiasz się pozytywnie do tego, co przyniesie Tobie dzień. Wracając z pracy odrywasz się od myślenia o niej.

Wada: Nie każda książka nadaje się do czytania w komunikacji miejskiej i nie chodzi tylko o objętość. Książki po angielsku wymagają większego skupienia.

 

Zaplanuj czas na czytanie książek w ciągu dnia.

Może nie pracujesz, lub pracujesz zdalnie z domu. Pomimo, że cały dzień siedzisz w domu nie możesz wygospodarować czasu na czytanie.

Proponuję, usiądź do czytania zaraz po śniadaniu, jak w domu zrobi się pusto, pozmywasz i nic więcej nie rób. Od razu usiądź i czytaj.

Drugi pomysł – przed obiadem. Praca samodzielna w domu może być nużąca. To Cię trochę oderwie. Możesz też czytać w trakcie przygotowywania posiłku. Nie musisz przecież patrzeć non-stop jak gulasz się dusi, czy ziemniaki bulgoczą. Zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku a unikniesz znużenia i monotonii.

Zaleta: Kiedy masz monotonne obowiązki domowe, przerwa na czytanie jest dobrą formą zrelaksowania się.

Wada: Jak się zaczytasz, to obiadu nie będzie, ale zawsze można przecież zamówić pizzę.

 

Listę książek do czytania po angielsku polecanych przeze mnie znajdziesz tutaj.

W tym wpisie podaję Ci zestawienie stron z audiobookami i e-bookami.

Zainspirowały Cię moje pomysły? A może Forrest Gump bardziej Cię zmotywuje? Teraz poświęć chwilę i zaplanuj czas na czytanie książek po angielsku. Zacznij już od dziś lub najdalej jutra czytać książki po angielsku.

all the best,

Ela

 

*  *  *  *  *

Ten artykuł jest fragmentem ebooka:

Zaczytaj się po angielsku

– praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Zaczytaj się po angielsku - praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Poczytaj o nim więcej, zapoznaj się z rozdziałami i podejmij decyzję

zobacz ebook

Możesz też pobrać bezpłatnie rozdział ebooka wraz ze spisem treści, a potem zdecydować o zakupie.

pobierz rozdział