powtarzanie słownictwa – autorski system BIS

 

Czy jest coś nudniejszego niż powtarzanie słownictwa ? Zobacz autorski system Buduj Imperium Słownictwa i zmienisz zdanie.

Masz już zapał do nauki angielskiego. Wybrałeś materiały. Zrobiłeś grafik. Zaczynasz się uczyć. I pędzisz i lecisz, i gnasz coraz prędzej. Odhaczasz kolejne przerobione partie materiału. Jesteś zadowolony, że już tyle zrobiłeś.

Nadchodzi kolejny miesiąc. Bierzesz nowy materiał do nauki. Hmmm… gdzieś już było to słówko, pamiętam o zagadnienie …. Ale co ono znaczy? Może … a może …

Kartkujesz w nerwach materiał szukając, gdzie było to słówko.

Masz tak?

Wiesz, co jest tego przyczyną?

Zapomniałeś w swoim grafiku nauki angielskiego uwzględnić powtarzanie słownictwa.

Ja wiem, powtórki nie należą do najbardziej porywających zadań. Nie chce Ci się i to jest normalne. Mi też się nie chce, bo to jest żmudna praca.

Zaczęłam się zastanawiać, jak Tobie pomóc? Pisałam już o tym, co jaki odstęp czasu powtarzać słownictwo na przykładzie telefonu z tarczą, pamiętasz? Jak nie, to link jest tutaj. Przejrzałam też wiele materiałów o powtórkach. Górują fiszki.

Wiesz, co to są fiszki?

Takie małe karteczki, na każdej po jednym słówku i na odwrocie tłumaczenie. Powtarzając przekładasz je w kółko. Potem oddzielasz te, które już umiesz, od tych, które jeszcze potrzebujesz się nauczyć.

Jest to przyjemna i kreatywna praca.

Bierzesz kartkę papieru.

Tniesz kartkę na kwadraty lub prostokąty.(co najmniej 3 x 3 cm)

Na jednej stronie piszesz słowo / zwrot po angielsku.

Na drugiej tłumaczenie po polsku.

 

Mnie fiszki się wyginają, gubią po mieszkaniu i kieszeniach. Dlatego wymyśliłam inny sposób.

 

Buduj Imperium Słownictwa (BIS)

Czym się wyróżnia mój system?

 

Powtarzanie słownictwa staje się ciekawe

Stworzyłam 6 arkuszy. W każdym powtarzasz zwroty wg innego klucza.

Arkusze są zaprojektowane graficznie tak, aby były estetyczne i przyjemne dla oczu.

 

Uczysz się pisowni

Przepisując słowa i zdania uczysz się pisowni. Piszesz każde słowo co najmniej 4 razy. Dzięki temu jesteś w stanie zapamiętać prawidłowy zapis słowa.

 

Zapamiętujesz w kontekście

W systemie BIS zachęcam Cię do nauki zwrotów, a nie pojedynczych słówek. Łatwiej będzie Ci je zapamiętać i potem używać.

Umieszczasz też słowa w zdaniach. Widzisz, jaką funkcje pełni dane słowo w zdaniu i w przyszłości w jakim kontekście będziesz mógł go używać.

 

Dobre dla wzrokowców

Widzisz każde słowo, zwrot, gdzie jest umieszczone w zdaniu. Patrzysz na nie kilka razy, za każdym razem z innej strony.

Jeśli jesteś wzrokowcem zobaczysz to słowo, przeczytasz, przepiszesz co najmniej 4 razy.

 

Idealne dla kinestetyków

Dotykasz każde słowo, przyglądasz się z każdej strony. Przepisujesz zwrot i we fragmencie, wstawiasz je we władne zdania, układasz historie ze słowem w roli głównej.

Działasz wypełniając arkusze, dotykasz słów przepisując je w rozmaitych kombinacjach. Wykorzystujesz je w praktyce tworząc zdania.

pobierz BIS

 

Zalety systemu Buduj Imperium Słownictwa:

  • powtarzanie staje się ciekawe
  • uczysz się pisowni
  • zapamiętujesz w kontekście
  • dobre dla wzrokowców
  • idealne dla kinestetyków

 

Masz już doskonałą metodę na powtarzanie słownictwa . Teraz czas zaplanować, z czego weźmiesz te słówka. Może podejmij wyzwanie językowe? W tym wpisie zobaczysz ciekawe pomysły na różne wyzwania.

all the best,
Ela