Pałac w Lizbonie i kaskadowe ogrody

 

Bardzo kolorowo i bardzo bogato. Najpiękniejszy Pałac w Lizbonie i kaskadowe ogrody. Zaglądasz do Pałacu Fronteira, spacerujesz po ogrodach i uczysz się angielskich słówek.

 

Cała Lizbona mieni się kolorami. Barwne elewacje domów zaczynają się od delikatnej żółci, przez pomarańcz aż po czerwień. Nieodłącznie towarzyszą domom czerwone, wypalane dachówki. Niektóre elewacje pokryte są ceramicznymi płytkami malowanymi lub wypalanymi w różne wzory (azulejos (czyt. azulejżusz)). Scenki rodzajowe (genre scenes) przypominające dawne dzieje Portugalii najczęściej są malowane na niebiesko. Z kolei wypalane płytki są pokryte wytłaczanymi kwiecistymi wzorami (embossed flowers) lub geometrycznymi i tu przeważają kolory pomarańczowy, zielony i niebieski.

Dlaczego ten wpis zaczęłam od kolorów? Dziś zaproszę Cię do najbardziej kolorowej rezydencji jaką jest pałac w Lizbonie . Elewację pokryto intensywnymi kolorami (vivid colours) – czerwienią i niebieskim. Do tego w zadbanym ogrodzie (trim garden) prócz zielonego króluje niebieski – wszędzie azulejos przedstawiające różne historie.

 

W progach pałacu.

Palacio dos Marqueses da Fronteira od progu wita Cię intensywną czerwienią (bright red), od piwnicy po dach. Dzięki białym oknom i arkadowemu balkonowi kolor nie przytłacza (overwhelm), a działa energetyzująco i zaprasza do swego bajkowego świata.

Pałac jest położony w północno-zachodniej części Lizbony. Wybudowany w XVII wieku jako pawilon łowiecki (hunting pavilion). Pałac, co jest rzadkością (is a rarity), jest ciągle własnością prywatną (privately owned property) potomków Markiza Fronteira (descenants). Dlatego też sam pałac jest udostępniany do zwiedzania tylko w krótkich, ściśle określonych godzinach (tight schedule), ale po ogrodach można spacerować do woli (stroll around as desired).

Pałac w Lizbonie

Spacer po ogrodzie.

Fronteira pałac w Lizbonie najbardziej słynie z oszałamiającego ogrodu francuskiego. (stunning formal garden). Starannie zaaranżowany ogród (carefully arranged) otwiera dla naszych oczu widowiskowe krajobrazy (spectacular scenery).

Parkowe ścieżki prowadzą przez żywopłoty przycięte w pomysłowe wzory (ingeniously cut hedges). Cieszysz się rześkim powietrzem (fresh breeze), które dają fontanny i podziwiasz rozproszone po parku rzeźby (scattered sculptures) będące personifikacją sztuk.

 

Niebieskie azulejos

Jednak najbardziej zachwycające i oryginalne w tym parku są właśnie ceramiczne niebieskie azulejos. Znajdziesz je na otaczającym park ogrodzeniu, na ławkach i dekoracjach. Przedstawiają drobiazgowo (present meticulously) scenki łowieckie, religijne, bitwy, czy małpki grające na trąbkach (playing trumpets). Są też sceny ukazujące prace charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy, jak zbieranie winogron, siewy, połowy ryb i 9 innych.

Pałac w Lizbonie

Na ogród spoglądają królowie.

Kaskadowa budowla wieńczy ogród (surmount the garden). Rzeźby przedstawiające popiersia królów Portugalii (sculpters render busts of kings) spoglądają na sadzawkę (overlooking the pond). Sporych rozmiarów staw zamieszkują czarne łabędzie i ryby. Ściany kaskady również zostały ozdobione niebieskimi azulejos. Królów strzegą portugalscy rycerze (knights watch over the kings).

 

Zakątki w cieniu drzew.

Pałac w Lizbonie to nie tylko kolorowe ściany i równo przycięte żywopłoty. To również ciche zakątki (quiet nooks). Wejdź do zielonej oazy (oasis of greenery) pełnej wspaniałych zapachów kwiatów i roślin (deliciously fragrant). Cisza w ogrodowej altanki obsypanej kwiatami czy chłód ławeczki przy skalnej fontannie ozdobionej azulejos (adorned with) i bujna roślinność (lush vegetation) dają upragnione schronienie. Usiądź, rozmarz się, odetchnij, naciesz swe oczy tym pięknem.

 

Pałac w Lizbonie

Caxias nie mylić z Cascais

Chcę Tobie jeszcze pokazać jeden pałacowy park – Jardins da Quinta Real de Caxias. Kiedyś jego świetność nie umniejszała niczym Pałacu Fronteira, jednak czas nie był dla niej aż tak łaskawy.

Wybudowana w XVIII wieku barokowa posiadłość głównie wyróżniała się (chiefly stand out) unikalnym ogrodem. Nad wyrafinowanym ogrodem (sophisticated) królował kaskadowo zaaranżowany wodospad w formie tronu. Do tego sadzawki, kwiatowe rabaty (flowerbed) i rzeźby pokazują, jak bogato kiedyś wyglądał ten dwór.

Dziś możesz tylko napawać się ciszą panującą dookoła i wyobrażać jego dawną świetność (former splendour).

Ogrody Caxias znajdują się niedaleko wybrzeża i stacji kolejowej. Powinny być nieodzownym punktem wycieczki, jeśli koleją przemierzasz trasę między Lizboną a Cascais.

Zwróć tylko uwagę, że nazwy Caxias i Cascais są bardzo podobne. W mowie również. Uważnie kupuj bilet, żebyś trafił tam, gdzie chcesz.

A jeśli masz ochotę poczytać o słonecznych plażach Cascais to zajrzyj tutaj.

 

Pałac w Lizbonie

 

Mam nadzieję, że przyjemnie było zwiedzać Palacio dos Marqueses da Fronteira i Jardins da Quinta Real de Caxias i przy okazji w Twoim słowniku pojawiło się kilka pożytecznych angielskich zwrotów.

all the best,
Ela

 

Angielskie słówka i zwroty, które pojawiły się w tekście:

 

scenki rodzajowe – genre scenes

wytłaczane kwieciste wzory – embossed flowers

intensywnw kolory –  vivid colours

zadbany ogród – trim garden

intensywna czerwień – bright red

przytłaczać – overwhelm

pawilon łowiecki – hunting pavilion

jest rzadkością – is a rarity

własność prywatna – privately owned property

potomkowie – descenants

ściśle określone godziny – tight schedule

spacerować do woli – stroll around as desired

oszałamiający ogród francuski – stunning formal garden

starannie zaaranżowany – carefully arranged

widowiskowe krajobrazy – spectacular scenery

żywopłoty przycięte w pomysłowe wzory – ingeniously cut hedges

rześkie powietrze – fresh breeze

rozproszone rzeźby – scattered sculptures

przedstawiać drobiazgowo – present meticulously

grające na trąbkach – playing trumpets

wieńczy ogród – surmount the garden

rzeźby przedstawiające popiersia królów – sculpters render busts of kings

spoglądają na sadzawkę – overlooking the pond

królów strzegą rycerze – knights watch over the kings

ciche zakątki – quiet nooks

zielone oazy – oasis of greenery

wspaniały zapach – deliciously fragrant

ozdobiony – adorned with

bujna roślinność – lush vegetation

głównie wyróżnia się – chiefly stand out

wyrafinowany – sophisticated)

kwiatowe rabaty – flowerbed

dawna świetność – former splendour

 

  *  *  *

 

Marzysz o zagranicznych podróżach, dalekich egzotycznych krajach, europejskich stolicach sztuki i kultury, chcesz delektować się nowymi smakami?

Zacznij uczyć się angielskiego do poziomu, który pozwoli Ci cieszyć się wyjazdem

Przygotowałam EBOOK, który zawiera tylko te zwroty i słówka, których będziesz potrzebować podczas podróży zagranicznej.

Angielski w Podróży – podstawowe słownictwo ebook

Angielski w Podróży – słowniczek

 

Na zachętę daję Ci kod promocyjny, który możesz wykorzystać, gdy zdecydujesz się na ten ebook:

15procent

Ela