moda by YSL, czyli zwroty z BLUE cz. 1

 

Czy Yves Saint Laurent lubił kolor niebieski? Patrząc na jego projekty wydaje się, że tak. Jeśli chcesz, to przygotowałam krótką charakterystykę jego projektów. Jak wolisz przejść do sedna, to troszkę niżej znajdziesz zwroty z BLUE .

Yves Saint Laurent urodził się w Algierii w 1936r. Od dziecka interesował się modą, zapewne dlatego mając 17 lat trafił do Paryża. Ten bardzo zdolny chłopak wkrótce został przedstawiony Diorowi i tak rozpoczęła się jego zawrotna kariera. Awangardowymi pomysłami zaczerpniętymi z paryskich kawiarenek i klubów jazzowych przyciągał młode pokolenie.

W 1961 r. otworzył pierwszy salon mody pod swoim nazwiskiem. Projekty były awangardowe, zrywające z konserwatyzmem, bo w końcu były to szalone lata 60. i 70. Króluje rock-and-roll. Krótkie, bufiaste sukienki, wyraźne kolory.

Potem przyszła inspiracja sztuką współczesną, a dokładniej Pietem Mondrianem (to zdjęcie z kwadratami to jego najsłynniejszy obraz). Podstawowe, kontrastujące ze sobą kolory, takie jak czerwony, niebieski, żółty i prostopadłe linie tworzyły żywe, geometryczne wzory. Jednocześnie fason stał się prostszy.

Pod koniec lat 70. Yves wprowadził do kobiecej kolekcji smokingi i marynarki.

Lata 80. To z kolei powrót Laurenta do wschodnioeuropejskich strojów ludowych. Futrzane obszycia, bogato zdobione szerokie spódnice.

Zmarł w 2008 r. w wieku 71 lat.

Jak widzisz YSL inspirował się tym, co się działo wokół niego. Wymagał od siebie, szukał nowego, próbował, zaskakiwał siebie i innych.

I wish I had invented blue jeans. They have expression, modesty, sex appeal, simplicity – all I hope for in my clothes.

Yves Saint Laurent

Chciałbym wymyślić jeansy. Mają ekspresję, skromność seksapil, prostotę – wszystko, na co mam nadzieję w moich ubraniach.

 

Przed Tobą teraz zestaw zawierający zwroty z BLUE .
Jest to pierwsza część, gdyż zwrotów z BLUE jest bardzo dużo. Druga część z idiomami z BLUE, gdzie tematem głównym  jest ‘jeans’, bo jak by się mógł obejść kolor BLUE bez jeansów? Przy okazji dowiedziałam się, kto wynalazł jeansy – Levi Strauss. Możesz poczytać tutaj.

Powodzenia,
Ela

blue – trwonić
He blues time instead of helping his mother.

blue – pornograficzny
Blue films are illegal in some countries.

be blue – przygnębiony
He was really blue yesterday.

feel blue mieć chandrę
What’s wrong, you look like you feel blue.

black and blue – posiniaczony
After falling down the steps , I’m probably going to be black and blue .

blue with cold – siny z zimna
His hands were blue with cold.

blue-collar pracownik fizyczny
Her husband is a blue-collar worker in a factory.

blue blood – błękitna krew
Someone with blue blood is a member of the nobility.

blue-eyed boy – ulubieniec
Everyone knows that he is the boss’s blue eyed boy.

 

Gotów na drugą część z idiomami z BLUE? Poczytaj tutaj. o blue jeans i jeszcze więcej.