Malta odpoczynek z angielskim i stypendium za darmo

 

Czy jest możliwe, żeby na maleńkiej wyspie obracać się nie tylko na leżaku ale i wśród angielskiego?  Do tego zabytki i słońce. Taka właśnie jest Malta odpoczynek z angielskim.

 

Wyjątkowo dzisiaj zapraszam Cię do maleńkiego, słonecznego kraju. Malta to trzy wyspy (consisting of archipelago) leżące na morzu Śródziemnym: Malta, Gozo i maleńkie Comino. Zachwyciłam się tym krajem kilka lat temu. Z resztą nie ma się co dziwić: słońce, przeźroczysta woda i zabytki. Na razie nie udało mi się jeszcze tam dotrzeć (get through to), ale w planach jest.

 

Morze, plaże, słońce, czyli Malta odpoczynek z angielskim

Tak, dokładnie, z językiem angielskim. Malta do 1964r., więc do całkiem niedawna (until quite recently), była kolonia brytyjską. Pozostającym dziedzictwem (lasting legacy) jest do dziś obowiązujący tu język angielski jako język urzędowy. Drugim urzędowym jest maltański.

St. Julians to dawna wioska rybacka. Jak większość podobnych miasteczek, przyrost turystów (growth of turists) sprawił, że St. Julinas zamieniło się w nadmorski kurort. Jako wspomnienie pozostały kolorowe łódki cumujące w błękitnej zatoce (moor in the bay).

Dziś na wycieczkę po jednym z maltańskich miast – St. Julians zabierze Cię Aleksandra.

Malta odpoczynek z angielskim

Wokół perły architektury

Wybierzmy się na krótki spacer wybrzeżem pięknego St. Julians (walk along the coast), jednego z najpopularniejszych miejsc na wyspie. Wycieczkę rozpoczniemy spod Kościoła, charakterystycznego punktu w St. Julians (landmark).

Kościół Matki Bożej z Góry Karmel wyróżnia się na tle otaczających go budynków (stand out from) zarówno wielkością jak i kształtem. Ten neogotycki budynek to prawdziwa perła i popularna atrakcja turystyczna zatoki Balluta.

Kościół znajduje się tuż nad wodami zatoki na samej granicy między St. Julians i Sliemą (stand on the boundary between). Tutaj możesz zobaczyć jak wyglądają tradycyjne maltańskie śluby i inne uroczystości, a także posłuchać koncertów muzyki religijnej.

Zaraz obok kościoła znajduje się maleńka, sztucznie usypana plaża (artifically heaped up). Przejrzysta woda jest bardzo ciepła, idealna do kąpieli i pływania. Fani nurkowania (fans of diving) znajdą tu również coś dla siebie.

To popularne wśród turystów miejsce znajduje się przy gęsto uczęszczanej promenadzie (densely frequented). Nad wybrzeżem zatoki Balluta znajdują się liczne kawiarnie i restauracje z regionalnymi smakołykami (local deliciacies). Jeśli chcesz uciec od gwaru (street buzz) przysiądź na zacienionej ławce (shaded bench) na trójkątnym placyku Pjazza tal-Balluta. (triangular square).

Ja bym jednak starała wsłuchać się w ten gwar. Pamiętasz jeszcze, że tu jest wszechobecny angielski (omnipresent)? Warto wykorzystać taką okazję (seize an opportunity). Gwarna Malta odpoczynek z angielskim .

 

Atrakcje wzdłuż wybrzeża

Dalej otwiera się przed nami widok na zatokę Spinola, jeden z popularnych kurortów Malty. Piaskowe kamienice z kolorowymi okiennicami (window shutter) oraz przycumowane jachty tworzą niepowtarzalny klimat. Idąc długą promenadą, mieniąca się w słońcu woda (glisten in the sun) działa relaksująco. Na środku promenady znajduje się wielki kamienny napis LOVE, przy którym każdy chce mieć zdjęcie.

Idziemy teraz do dzielnicy Paceville, jednego z najbardziej zaludnionych miejsc w St. Julians (most populated). To tutaj znajdują się luksusowe hotele i kasyna (luxury hotel). Liczne restauracje i kawiarnie zapraszają kuszącymi zapachami (seductive scent). Jest to też centrum życia nocnego (nightlife hub).

Malta odpoczynek z angielskim

Malta odpoczynek z angielskim

Jak widzisz Aleksandra pokazała nam atrakcje jednego maltańskiego miasta, gdzie możesz znaleźć wymarzony wypoczynek. Słońce, zabytki, błękitna, przeźroczysta woda. Malta to także idealne miejsce do nauki angielskiego w naturalnym otoczeniu.

Uczysz się spacerując i rozmawiając w restauracjach czy sklepikach. Jeśli chcesz wrócić z takiego wyjazdu z angielskim lepszym co najmniej o jeden poziom, skorzystaj ze szkoły językowej mającej swoją siedzibę w tym słonecznym St. Julians.

Poznasz też ludzi innych narodowości – wymiana kultur, motywujecie się nawzajem pasją i chęcią nauki angielskiego. A to wszystko pod opieką lektorów – native speakerów.

Ciekawi Cię, jak się uczy i odpoczywa w takiej brytyjskiej szkole językowej? Zajrzyj do Maltalingua (link tutaj).

Rozmarzyłeś się już? Jeśli masz trudność z uzbieraniem funduszy, Maltalingua rozdaje co pół roku jeden lub kilka dwutygodniowych kursów wraz z zakwaterowaniem! Zapisy są w trybie ciągłym. Nie lada atrakcja, nieprawda? Na dodatek wymagania nie są takie spore – zajrzyj w ten link.

Malta odpoczynek z angielskim

 

Mam nadzieję, że przyjemnie było zwiedzać Maltę i przy okazji w Twoim słowniku pojawiło się kilka pożytecznych angielskich zwrotów.

all the best,

Ela

 

Angielskie słówka i zwroty, które pojawiły się w tekście:

 

składające się na archipelag – consisting of archipelago

dotrzeć gdzieś – get through to

do całkiem niedawna – until quite recently

pozostające dziedzictwo – lasting legacy

przyrost turystów – growth of turists

cumować w zatoce – moor in the bay

spacer wybrzeżem – walk along the coast

charakterystycznego punkt – landmark

wyróżnia się z – stand out from

znajduje się na granicy między – stand on the boundary between

sztucznie usypany – artifically heaped up

fan nurkowania – fans of diving

gęsto uczęszczana – densely frequented

regionalne smakołyki – local deliciacies

gwaru uliczny – street buzz

zacieniona ławka – shaded bench

trójkątny plac – triangular square

wszechobecny – omnipresent

wykorzystać okazję – seize an opportunity

okiennice – window shutters

mienić się w słońcu – glisten in the sun

najbardziej zaludniony – the most populated

luksusowy hotel – luxury hotel

kuszący zapach – seductive scent

centrum życia nocnego – nightlife hub

 


Wpis powstał przy współpracy z Maltalingua – więcej info o szkole tutaj, a o stypendium w tym linku.

Maltalingua jest brytyjską szkołą językową z akredytacją EAQUALS z 8 punktami doskonałości, co czyni ją jedną z najwyżej certyfikowanych szkół na Malcie. Jest to akredytacja, którą należy odnawiać co 4 lata i świadczy ona o jakości nauczania. Wszyscy nauczyciele to native speakers.