Lista zawierająca Książki w Świątecznym Klimacie

 

Szukasz czegoś dla siebie do poczytania, ale czegoś takiego, co by odpowiadało Twojemu nastrojowi?

W tym zestawieniu zebrałam dla Ciebie książki w Świątecznym Klimacie.

 

Każda z nich jest inna. Jedne są bardziej bajkowe, inne nostalgiczne. Z poczuciem humoru i z dreszczykiem emocji.

Ciekawa jestem którą z nich wybierzesz dla siebie?

Książki z tej listy są także dobrym pomysłem na prezent.

 

Książki w Świątecznym Klimacie – lista – zaczynamy przegląd

 

 

A Christmas Carol – Charles Dickens

W czym tkwi magia „Opowieści wigilijnej” Charles’a Dickensa, że od ponad 170 lat ludzie nadal ją i czytają? Opowiadanie po raz pierwszy ukazało się w 1843 r.

Przecież Dickens pisze tu o biedzie, egoizmie, trudach codzienności, straszących duchach, o ponurym Londynie. A jednak …

… staruszkowi Scrooge’owi, znanemu dusigroszowi, pewnej nocy objawiają się trzy duchy. Przerażony wizjami i perspektywą samotnej śmierci Ebenezer w końcu zaczyna rozumieć swoje egoistyczne zachowanie. Przemieniony w noc wigilijną staje się serdecznym człowiekiem…

… czyli widzisz, jednak magia tkwi w przemianie. Skąpiec przemienia się w dobrodusznego człowieka. Świat staje się piękny, jest nadzieja, wszyscy są radośni. „Opowieść wigilijna” budzi nadzieję, że nic, co złe nie jest na zawsze, że każdy ma szansę się zmienić.

Przeczytaj fragment tego opowiadania i zapoznaj się z nowymi angielskimi słówkami.

 

Hercule Poirot’s Christmas – Agatha Christie

 Fikcyjna opowieść detektywistyczna wydana w 1938 roku.

Na Święta krewni, nawet Ci dawno nie widziani spotykają się, przyjaciele odwiedzają. W owe Święta także Herkules wyruszył z wizytą do swego przyjaciela. Nieopodal, w posiadłości milionera zbierają się goście. Tam jednak już nie jest tak przyjemnie i domowo. Wiele żalów, ukrytych i bardziej otwartych kłótni i spisków. A jak miliony to i testament.

Wesprzyj Herkulesa w rozwiązaniu kolejnej zagadki, pomóż odnaleźć mordercę i odkryć motyw zbrodni.

Przeczytaj fragment tej opowieści i zapoznaj się z nowymi angielskimi słówkami.

 

 Hogfather – Terry Pratchett

Powieść fantasy z domieszką humoru wydana w 1996 roku.

Pewnego dnia znika Wiedźmikołaj – postać podobna do św. Mikołaja, która 32 (tak, 32, nie pomyliłam się) grudnia spełnia dziecięce życzenia. Susan, wnuczka Śmierci, próbuje odnaleźć Wiedźmikołaja. Jeśli dziewczynka go nie odnajdzie, słońce nie wzejdzie.

W powieści pojawia się też Zębowa Wróżka i Pan Herbatka. Nie daj się zwieźć, ich sympatyczne imiona niekoniecznie są zgodne z ich charakterami.

 

The Great Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

 Nowy Jork lat 20. ubiegłego wieku. Rozwój gospodarczy ale także rozwój zorganizowanej przestępczości. Nie tylko arystokracja może być bogata. Rezydencje, ekskluzywne przyjęcia i pozorowane znudzenie życiem będące efektem rozczarowania czasami, które nastąpiły po pierwszej wojnie światowej..

 Zdarzyć może się wszystko. W tej książce faktycznie wiele się dzieje. Znajdziesz też pełen wachlarz ludzkich emocji, wyrażanych czasem zbyt ekspresyjnie.

Powieść z 1925 roku. 

 

The Haunted Man and The Ghost’s Bargain – Charles Dickens

Ta ostatnia z napisanych przez Dickensa nowela została opublikowana w 1848 roku.

Pewien nauczyciel chemii rozpacza nad swym losem. To prawda, nie miał łatwego życia. Od lat dziecięcych spotykało go wiele trudności i rozczarowań.

Jednej bożonarodzeniowej nocy odwiedza go duch. Proponuje, że zabierze z pamięci nauczyciela wszystkie te niemiłe wspomnienia. Pod jednym warunkiem …

Czy nasz bohater przystanie na taką umowę i jakie będą konsekwencje jego decyzji?

 

The Lion The Witch and The Wardrobe – Clive Staples Lewis

„Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza z cyklu siedmiu powieści fantasy wydana w 1950 roku.

Opowieści z Narni, czyli 7 powieści, to przygody dzieci, które odkrywają inny świat. W nim stosowanie magii nie jest niczym niezwykłym, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Historie Narni oparte są na symbolice chrześcijańskiej i mitologicznej. To dodaje innego wymiaru powieści. Uniwersalne wartości, głębsze znaczenia wypowiadanych słów i przeżytych przygód.

To sprawia, że Opowieści z Narni są idealne tak dla dzieci jaki i dla dorosłych.

 

The Blue Carbuncle – Arthur Conan Doyle

Jedno z kryminalnych opowiadań o Sherlocku Holmesie i jego przyjacielu Johnie Watsonie. Opublikowane w 1892 roku.

Jest noc, zbliżają się Świta Bożego Narodzenia. Chuligani zaczepiają podpitego staruszka. Po awanturze zostaje tylko gęś. Holmes ze swoim znamienitym zmysłem dedukcji szuka właściciela osamotnionej gęsi. Ale dlaczego w ogóle zawraca sobie nią głowę? Czy gęś coś ukradła lub może połknęła jakiś drogocenny kamień? Podążając za Sherlockiem dowiesz się wszystkiego.

 

The Dead – James Joyce

Opowiadanie “The Dead” jest zamknięciem serii „Dubliners”, przy tym jest najdłuższe ze wszystkich. Opublikowane zostało w 1914 r. James Joyce poświęcił całą serię życiu codziennemu mieszkańców Dublina. Potem część z tych stworzonych przez niego postaci zostało przeniesionych do znanej wszystkim powieści „Ulysses”. Ze względu na podobieństwo, może po przeczytaniu opowiadania łatwiej będzie sięgnąć po klasykę – Ulyssesa.

Spotkania szerokiego grona rodziny i znajomych w pozornie lekkiej i zabawnej atmosferze. Atrakcje noworocznego wieczoru, takie jak poezja i śpiew i taniec, czy bogato zastawiony stół. Jednak za całym tym szykiem i elegancja kryją się ludzkie obawy, troski i refleksja nad życiem.

 

Queenie – Alice Munro

Tak bardzo charakterystyczna dla stylu Alice Munro kolejna powieść o przeciętnym życiu ukazana z nieprzeciętnej perspektywy. Po pierwsze są to marzenia dzieciństwa, ale i także trudności w wyborach dorosłego życia. To wszystko w przygodach spotkań i rozłąki dwóch przyrodnich sióstr.

Opowiadanie „Quennie” opublikowane zostało po raz pierwszy w 1999 r. Teraz znajdziesz je w książce „Lives of girls and women”.

Alice Munro otrzymała w 2013 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Alice jest mistrzem krótkich historii. Jak nikt inny potrafi oddać uczucia i myśli bohaterów, prostych ludzi, toczących przeciętne życie … choć czasem tylko z pozoru … jak to się w trakcie lektury okazuje.

 

 Skipping Christmas – John Grisham

Powieść komediowa autora thrillerów prawniczych i kryminałów wydana na Święta 2001 roku.

Przyjrzysz się z boku przedświątecznej gorączce, jej irracjonalności i wynikającym z tego wzburzonym nastrojom. Absurdalne sytuacje domagają się głębszych przemyśleń w czytelniku. Czym jest tradycja, jaką wartość ma rodzina?

Powieść daje wiele do myślenia, dodatkowo podpowiada jak szerzej patrzeć na Święta, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Sam musisz dojść do tego, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze.

Co jest cenne w tej książce, to przede wszystkim, zdolność autora, który wszystkie te egzystencjalne pytania zostały wplecione w komiczno – tragiczną historię małżeństwa i ich sąsiadów.

 

Na sam koniec coś innego – wiersze po angielsku:

 

wiersz:

Christmas In India – Rudyard Kipling

Zobaczysz święta Bożego Narodzenia oczami Anglika, który większość swego życia spędził w Indiach.

Obawiasz się, że to wiersz? A co, jeśli powiem Ci, że autorem tego wiersza jest autor „Księgi Dżungli” ? Od razu przyjaźniej, prawda.

Kipling otrzymał Literacką Nagrodę Nobla „w uznaniu przenikliwości, oryginalnej wyobraźni, śmiałych pomysłów i wybitnego talentu narracyjnego”

Nie wiem, czy czytasz w ogóle wiersze po angielsku, ale wiele osób ma przed tym obawy.

A ja udowodnię Ci, że nie ma się czego bać.

Poza tym poznasz zaletę czytania wierszy po angielsku.

(wiersz został napisany w 1886 r.)

Jak i po co czytać wiersze po angielsku – dowiesz się tutaj.

 

 wiersz:

Christmas at Sea –  Robert Louis Stevenson

Wiersz został napisany w podobnym czasie, co nasz poprzedni, w 1888 r. Jego autorem jest szkocki powieściopisarz i podróżnik. Jest autorem noweli „Doctor Jekyll and Mr. Hyde” czy przygodowej powieści „Wyspa Skarbów”.

Ciekawostką jest to, że nie podróżował do brytyjskich kolonii. Podróżował po Europie. Szukał lepszych warunków klimatycznych dla swojego słabego zdrowia.

Tym razem tez proponuję Ci, wpierw przeczytać wiersz na głos. Zwróć uwagę, że ma on inaczej ułożone rymy.

Jak i po co czytać wiersze po angielsku – dowiesz się tutaj.

 

Fragmenty z literatury angielskiej, które nawiązują do tematu Świąt Bożego Narodzenia znajdziesz w kursie: 

 Świąteczne Spotkania z Angielską Literaturą

 

Jeśli wpierw chcesz się sprawdzić, dla Ciebie w prezencie sneak peek:

Pobierz i przeczytaj bożonarodzeniowy fragment z opowiadania: “Quennie” Alice Munro

fragment w prezencie