jak się uczę angielskiego

 

Dziś chcę Tobie pokazać jak się uczę angielskiego . Post naszpikowany jest linkami do różnych stron: podcasty, strony internetowe, You Tube, słuchanie, gramatyka i słowniki internetowe.

 

Często pytacie się mnie jak się uczyć angielskiego, które książki czy strony Internetowe polecam. Za każdym razem siadam i szukam najlepszych rozwiązań dla każdego z moich czytelników. Wychodzę z założenia, że każdy może się nauczyć angielskiego, jeśli ma chęci. Potrzebuje po prostu znaleźć dla siebie najlepszy sposób nauki.

Dziś chcę Tobie pokazać jak się uczę angielskiego . Post naszpikowany jest linkami do różnych stron. Mam nadzieję, że Cię zainspiruję do nauki angielskiego, że poznasz nowe źródła, z których możesz się uczyć, ciekawe strony i nauka angielskiego stanie się ciekawsza.

Linki, w których pokazuję, jak się uczę angielskiego dotyczą angielskiego na poziomie średio- i zaawansowanym.  Część z nich dotyczy nauki angielskiego, a część to osłuchiwanie się z angielskim przez słuchanie w tematach mnie interesujących.

Żeby było Ci łatwiej poruszać się po tym wpisie podzieliłam linki tematycznie, czyli podcasty, strony internetowe, You Tube, słuchanie, gramatyka i słowniki internetowe. Dodałam też krótkie opisy, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać pod linkami.

Mam nadzieje, że jak zobaczysz jak się uczę angielskiego sprawi, że i Ty z większa chęcią będziesz się go uczyć.

all the best,
Ela 

PS.
Ten wpis dotyczy tylko mojej nauki angielskiego przy pomocy Internetu. Do tego dochodzi jeszcze czytanie książek po angielsku, lekcje angielskiego oraz kursy tematyczne.

 


podcast

Teacher Luke – pogadanki o życiu I angielskim – dosyć długie, bo godzinne link

 


newslettery

Wiem, że niektórzy nie lubią newsletterów, ale ja je bardzo lubię i dzięki nim wiele korzystam. Każdy mail przypomina mi, że czas wejść na stronę internetową i posłuchać po angielsku konkretnego materiału. Odchodzi mi dzięki temu czas na poszukiwania czego by tu posłuchać, poczytać i pamiętanie o tym, żeby w ogóle wejść na stronę.

Tom Corley – jak kierować swoim życiem osobistym i zawodowym, aby czuć się bardziej szczęśliwym i żyć pełnią życia. link

James Clear – zachowania, które pomagają nam lub przeszkadzają w codzienności. link

Marie Forleo – rozwój osobisty, cudowna, ciepła kobieta. link

Carie Green – dla przedsiębiorczych kobiet. link

 


You Tube subskrybcje

Już wiesz, że lubię subskrybować newslettery. Na You Tube też chętnie subskrybuje ciekawsze kanały. Pomaga mi to na bieżąco uczyć się ciekawostek języka angielskiego. Poniższe subskrybcje są raczej krótkie, najkrótsze to 5 minut, a najdłuższe 20.

mmmEnglish – australijski angielski – tipy gramatyczne, kolokacje, idiomy, związki frazowe. link

ETJ English – świetny akcent; uczy brytyjskiej wymowy. link

Papa Teach Me – brytyjski angielski na poziomie średnio-zaawansowanym, lekcje energiczne, z poczuciem humoru, historyjkami dzięki którym łatwiej zapamiętać słówka i rysowankami. link

Eat Sleep Dream English – brytyjski angielski; bardzo dobrze tłumaczy; tipy gramatyczne, kolokacje, idiomy, związki frazowe i wymowa. link

Oxford online English – brytyjski angielski ; bardzo dokładne wyjaśnienia zagadnień gramatycznych. link

Let them talk TV – tipy gramatyczne, kolokacje, idiomy, związki frazowe i ćwiczenia z wymowy doskonale wyjaśnione, choć czasem w niestandardowy sposób. link

 


Słuchanie

Lubię czasem po prostu posłuchać ładnego akcentu brytyjskiego. Mniej się skupiam na treści, a bardziej na melodii języka.

TED – krótkie filmiki, w których jedna osoba opowiada o jakimś zagadnieniu. Różne dziedziny, transkrypcja. link

BBC4 – radio z dużą ilością informacji, wywiadów i słuchowisk. link

 


Gramatyka

ESL Lounge – nauka i powtórka gramatyki podzielona na zagadnienia i poziomy. link

 


słowniki internetowe

Czasem korzystam ze słowników papierowych, innym razem z internetowych.

the Free Dictionary – słownik idiomów. link

Cambridge Dictionary – angielskojęzyczny. link

diki – polskojęzyczny z wymową. link

 


 

Dużo linków się nazbierało.

Myślisz teraz pewnie, że siedzę całymi dniami i tylko się uczę angielskiego?

Nic bardziej mylnego.

Newslettery nie przychodzą codziennie. Na ogół autorzy publikują raz, góra dwa w tygodniu.

Dodatkowo audycja, posłuchanie, czy poczytanie nie trwa więcej niż 10 minut.

Po trzecie wszystko to rozkłada się w ciągu całego dnia.

Jeśli już zobaczyłeś, jak się uczę angielskiego , przejrzałeś linki i choć z jeden wybrałeś dla siebie, to zacznij od razu słuchać, oglądać i czytać.

 

Not only strike while the iron is hot, but make it hot by striking.

Oliver Cromwell