jak ćwiczyć rozumienie angielskiego

Ile razy doradzano Ci: „żeby lepiej rozumieć angielski musisz więcej słuchać”. I tak słuchałeś i słuchałeś audycji, muzyki i nic. Wiesz jaki jest tego powód?

Tak naprawdę nie ćwiczyłeś słuchania, tylko słuchałeś brzęczenia w tle. Nastawienie czegoś, co Cię nie interesuje skutkuje tym, że nawet nie wiesz ogólnie, o czym słuchasz. Jeśli jesteś początkującym w angielskim słuchanie wywiadów zanudzi Cię albo zamęczy.

Poza tym słuchanie to nie samo słuchanie. Zgadza się, to większa część zadania. Ale to przede wszystkim ćwiczenie. Słuchasz, sprawdzasz, powtarzasz. Musisz wybrać sobie odpowiednią dla siebie metodę. Metodę taką, która przyniesie efekty i będzie dobrana do Twojego poziomu, zdolności i potrzeb.

Poświęć chwilę czasu, przejdź te kilka kroków, a Twoje ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu tak Cię wciągnie, że zrozumienie każdego native’a będzie jak bułka z masłem.

 

Przy ćwiczeniu umiejętności rozumienia ze słuchu kluczowe są: sposób, materiały, nastawienie.

 

Wybierz odpowiedni dla siebie sposób jak ćwiczyć rozumienie .
Najłatwiej wydzielić dwa sposoby słuchania: aktywne i pasywne.

 

Jak słuchać aktywnie

Słuchanie aktywne wykonujesz siedząc (lub leżąc) i do słuchania przerabiasz określone ćwiczenia. Pracujesz z tekstem mówionym. Wyłapujesz zagadnienia, zadajesz sobie pytania. Wybierasz zwroty, tworzysz z nimi zdania. Powtarzasz na głos. Słuchanie aktywne zmusza cię do przetwarzania informacji po angielsku.

Słuchając radia napisz na kartce podsumowanie części audycji lub wypunktuj najważniejsze wiadomości. To zmusi Cię do aktywniejszego słuchania i jednocześnie sprawdzi, ile zrozumiałeś.

Znajdź anglojęzyczne wywiady lub monologi z transkrypcją. Możesz też z dłuższej całości wybrać do pracy mały fragment. Do tak intensywnej pracy proponuję nagrania o długości 5-20 minut. Słuchaj ich raz po angielsku bez transkrypcji starając się zrozumieć. Drugi raz z transkrypcją angielską wyłapując te wyrazy, których wymowy nie zrozumiałeś. Możesz posłuchać też trzeci raz z polską transkrypcją sprawdzając słówka, których nie zrozumiałeś po angielsku.

I jeszcze bardziej aktywne słuchanie. W Internecie są dostępne strony z ciekawymi ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu. Możesz tez zajrzeć w zakładkę „Lektury”. Tu też jest kilka fragmentów anglojęzycznych książek z ćwiczeniami na rozumienie tekstu.

 

Jak słuchać pasywnie

Słuchanie pasywne możesz odrabiać podczas wykonywania aktywnych czynności (tak przekornie, zauważyłeś?). Wybierasz sobie i nastawiasz najczęściej dłuższe słuchowiska. Może to być radio, audycja, audiobook.

Uprawiasz sport? Możesz słuchać radia czy audycji na słuchawkach.

Sprzątasz, gotujesz? Włącz anglojęzyczne radio lub telewizję.

Spędzasz dużo czasu na mieście, na dojazdach? Słuchaj na słuchawkach radia lub wywiadów czy audiobooków.

Lubisz czytać książki? – słuchaj audiobooków. Darmowe zasoby znajdziesz w tym wpisie.

Słuchając biernie nie tłumacz każdego słówka w zdaniu po kolei. Po pierwsze się tak nie da. W angielskim słowa nie często odpowiadają znaczeniem polskim i zdania są inaczej konstruowane. Po prostu słuchaj i starać się zrozumieć sens tego, co słyszysz. Nie rozumiesz? Słuchaj dalej, pewnie z dalszej części dowiesz się, o co chodziło. Cały czas jednak bądź skupiony. To nie ładna melodia w tle.

 

Znajdź ciekawe i dostosowane do Twojego poziomu materiały.

W Internecie jest mnóstwo stron pomagających w osłuchiwaniu się, anglojęzyczne radia, tematyczne podcasty, książki do słuchania.

Znajdź filmik odpowiadający Twoim zainteresowaniom na You Tube.

Dużo krótkich, ale zróżnicowanych tematycznie filmików znajdziesz na TED.

Radio brytyjskie a audycjami: BBC4

Radio USA: Voice of America

Podcasty na BBC 

Podcasty ma też słownik Diki.

BBC Learning English ma ciekawą serię 6 minute English

Ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu: Breaking News English

 Effortless English oferuje video podcasty – blog&video 

Bądź pozytywnie nastawiony.

To tak samo jak w relacji z drugą osobą. Podchodzisz do kogoś z negatywnym nastawieniem, to całą rozmowę będziesz na „nie”. Wchodzisz w rozmowę zdenerwowany, bo masz oczekiwania (na przykład rozmowa o pracę czy biznesowa), wtedy wychodzi Ci najgorzej, prawda? Siadając do słuchania uśmiechnij się. Pomyśl, co ciekawego dziś usłyszysz. Poczytaj tutaj o korzyściach jakie płyną ze znajomości angielskiego.

Pewnie za pierwszym razem nie wszystko zrozumiesz, za drugim tez nie. Ale pamiętaj: Ty się uczysz, więc masz prawo nie rozumieć. Ćwiczysz, żeby dojść do wprawy, to jest proces. Bądź cierpliwy. Sprawdzaj postępy. Możesz to robić z Habit Trackerem (do pobrania tutaj).

Wybierz sobie jeden materiał, którego posłuchasz teraz. Zapisz go. Za pół roku posłuchaj go jeszcze raz. Zobacz jak bardzo poprawiło się Twoje rozumienie ze słuchu. Jeśli pracowałeś uczciwie, to będziesz pozytywnie zaskoczony.

 

Porada na dobry koniec teorii i jeszcze lepszy początek praktyki.

Słuchając z wizją (wywiadów, filmów) nie włączaj napisów po angielsku ani tym bardziej po polsku. Twój umysł z automatu zacznie podążać za napisami, bo jest to dla niego łatwiejsze, niż wysiłek słuchania.

Napisy włączaj jedynie, gdy chcesz ćwiczyć prawidłową wymowę. Ale o tym, już pisałam w tym wpisie.

 

all the best,
Ela