Graça – najpiękniejsze widoki Lizbony

 

Chcę Cię zaprowadzić w dwa miejsca, gdzie możesz zobaczyć najpiękniejsze, moim zdaniem, widoki Lizbony : ‘Miradouro da Senhora do Monte’ i ‘Miradouro de Santa Graça’, a przy okazji wejść na ruiny zamku św. Jerzego. Tym razem idziemy do góry, tam, gdzie najbliżej do słońca.

Dzielnica Graça, jedna z najstarszych dzielnic Lizbony (the oldest district) znajduje się na najwyższym że wzgórz lizbońskich (on the top of the highest hill). Usytuowana nieopodal zamku świętego Jerzego (situated close to) jest znana z niesamowitych punktów widokowych (is known for spectacular views). Z tarasów widokowych rozpościera się widok na opadające w dół, ku rzece Tag ulice Lizbony (streets sloping down to). 

Graça była budowana bez większego planu. Uliczki są wąskie i kręte (narrow and winding). Ja to właśnie uwielbiam, skręcając w jakąś uliczkę czeka mnie niespodzianka w postaci pięknego widoku i perspektywy. 

widoki Lizbony

ulice Graça – Lizbona

Taras Lizbony.

Miradouro da Senhora do Monte, czyli z portugalskiego Punkt widokowy Pani z Góry.

Idę stromą uliczką do góry (steep alley), a nagrodą za ten wysiłek jest piękny widok. Ten punkt widokowy to najwyższy szczyt w Lizbonie, widać więc wszystkie najważniejsze place i budynki. W cieniu drzew oliwnych, cytrusów i sosen (in the shade of the olive trees, cypresses and pines) odpoczywam na ławeczce (relax on the bench) i cieszę oczy pięknem Lizbony. Drzewa sprawiają, że miejsce jest zaciszne i spokojne (serene atmosphere). Na szczycie tego wzgórza stoi kapliczka z XVIII wieku z wizerunkiem Maryi (image of). Stąd też nazwa tego punktu widokowego – Pani z Góry. 

Na przeciwko widać ulice, place i domy z czerwonymi dachami oraz szeroką już w tym miejscu rzekę Tag z przerzuconym na drugi brzeg mostem 25 kwietnia. Piękna paleta ciepłych kolorów (colour palette). Z lewej strony podziwiam ruiny zamku św. Jerzego. 

widoki Lizbony

Miradouro da Senhora do Monte – Lisboa

Graça czyli łaska.

Miradouro de Santa Graça. Portugalskie ‘Miradouro’ to punkt widokowy, słowo ‘santa graça’ oznacza święta łaska.

Kościół i zakon Graça jest jednym z najstarszych lizbońskich kościołów. Wybudowany w XIII wieku, a zniszczony podczas trzęsienia ziemi, zyskał wnętrza odbudowane w stylu barokowym – XVIII wiek (Baroque interior). Obecnie zakon jest użytkowany przez wojsko i nie ma do niego wstępu.

Co tak bardzo przyciąga tutaj turystów i miejscowych? (attract tourists

Niesamowity taras (splendor terrace) z panoramicznym widokiem Lizbony. Zamek św. Jerzego tuż pod ręką i cała środkowa, najstarsza część Lizbony. Zatrzymuję się na małą czarną kawę w kafejce na świeżym powietrzu (open-air cafe). Klimat odpoczynku z daleka od miejskiego zgiełku (urban bustle).

widoki Lizbony

Miradouro de Santa Graça – Lisbon

Brytyjski smok na zamku.

Pierwsze ślady fortyfikacji na szczycie tego lizbońskiego wzgórza (fortifications on the hilltop) datuje się na ok. 48 p.n.e., gdy Lizbona była pod rzymskimi wpływami (Roman municipality). W XIII wieku, kiedy Lizbona stała się stolicą królestwa (capital of the kingdom) została rezydencją króla Alfonsa III. 

W XIV wieku zamek otrzymał nazwę świętego Jerzego (castel was dedicated to) . Skąd ta nazwa? Król Jan I poślubił angielską księżniczkę Filipa Lancaster. Małżeństwo łączyło sojuszem Anglię i Portugalię. Święty Jerzy – święty wojownik był przedstawiany jako uśmiercający smoka (slaying a dragon). Był on bardzo popularnym świętym w obu krajach.

Po trzęsieniu ziemi w 1531 r. (earthquake) zamek został częściowo zniszczony i ulegał dalszemu rozkładowi i zaniedbaniu (decay nad neglect). Kolejne trzęsienie w 1755  r. pozostawiło po zamku tylko ruiny (is left in ruins).

Czy warto zwiedzać ruiny zamku? Z jednego z największych zamkowych tarasów można oglądać przepiękną panoramę Lizbony (impressive panorama of). Można też schodami dotrzeć na pasaż na szczycie murów zamkowych (reach the walkway atop the wall), ciesząc się pięknym widokiem pagórkowatej Lizbony (enjoy magnificient views of). 

widoki Lizbony

zamek św. Jerzego – Lizbona

Lizbona ma o wiele więcej punktów widokowych, w końcu nie bez przyczyny jest nazwana miastem siedmiu wzgórz. Kiedy z wąskich uliczek przeniesiesz się w takie miejsce, z radością zachwycisz się przestrzenią, klimatyczną i barwną zabudową miasta oraz słońcem. 

Mam nadzieję, że przyjemnie było zwiedzać, poznać widoki Lizbony w dzielnicy Graça i przy okazji w Twoim słowniku pojawiło się kilka pożytecznych angielskich zwrotów.

Powodzenia,
Ela

 

Angielskie słówka i zwroty, które pojawiły się w tekście:

 

najstarsza dzielnica – the oldest district

na najwyższym wzgórzu – on the top of the highest hill

usytuowana nieopodal – situated close to

znana z niesamowitych widoków – is known for spectacular views

opadające w dół ulice – streets sloping down to

wąskie i kręte – narrow and winding

stroma uliczka – steep alley

w cieniu drzew – in the shade of trees

drzewa oliwne, cytrusy i sosny – olive trees, cypresses and pines

odpoczywać na ławce – relax on the bench

zaciszne i spokojne – serene atmosphere

z wizerunkiem – with the image of

paleta kolorów – colour palette 

wnętrza w stylu barokowym – Baroque interiors

przyciągać turystów – attract tourists 

niesamowity taras – splendor terrace

kafejka na świeżym powietrzu – open-air cafe

miejski zgiełk – urban bustle

fortyfikacje na szczycie – fortifications on the hilltop

rzymskimie wpływy – Roman municipality

stolica królestwa – capital of the kingdom

otrzymał nazwę – castel was dedicated to

uśmiercający smoka – slaying a dragon

trzęsienie ziemi – earthquake

ulegać rozkładowi i zaniedbaniu – decay nad neglect

pozostawiło tylko ruiny – is left in ruins

przepiękna panorama – impressive panorama of

dotrzeć na pasaż na szczycie murów – reach the walkway atop the wall

cieszyć się pięknym widokiem – enjoy magnificient views of

 

 

  *  *  *

 

Marzysz o zagranicznych podróżach, dalekich egzotycznych krajach, europejskich stolicach sztuki i kultury, chcesz delektować się nowymi smakami?

Zacznij uczyć się angielskiego do poziomu, który pozwoli Ci cieszyć się wyjazdem

Przygotowałam EBOOK, który zawiera tylko te zwroty i słówka, których będziesz potrzebować podczas podróży zagranicznej.

Angielski w Podróży – podstawowe słownictwo ebook

Angielski w Podróży – słowniczek

 

Na zachętę daję Ci kod promocyjny, który możesz wykorzystać, gdy zdecydujesz się na ten ebook:

15procent

Ela