Forrest Gump o angielskim

 

Skojarzenia ułatwiają życie, motywacja pobudza do działania, refleksja zmienia myślenie. Forrest Gump o angielskim i o motywacji do nauki.

Jeśli jesteś naprawdę bardzo skoncentrowany na tym, żeby nauczyć się angielskiego, wszystko będzie Ci o tym przypominało i działało w sposób motywujący.

Oglądałeś film “Forrest Gump”? Jeśli nie lub bardzo dawno, to warto go obejrzeć po angielsku. Nauczysz się kilku zwrotów, może słówko, które już znałeś usłyszysz w danym kontekście.

Jest w tym filmie wiele uniwersalnych prawd. Dzięki nim podejmiesz refleksję nad swoim życiem.

Możesz je także odnieść do Twojej nauki języka angielskiego.

Znajdziesz w tym wpisie najbardziej znane cytaty z filmu “Forrest Gump” wraz z krótkim naprowadzeniem, jak możesz sobie dzięki nim pomóc w nauce angielskiego. Jeśli zrozumiesz ich głębsze znaczenie, przetrawisz je, wtedy za każdym następnym razem, kiedy się z nimi spotkasz, Twój umysł będzie Ci przypominał, jak ważna i potrzebna jest znajomość angielskiego.

Podziałasz wtedy na skojarzenia. Trochę też te cytaty potraktujesz jako przynętę, żeby usiąść do nauki.

Działa to jak bodziec i reakcja. Tym sposobem zawsze Forrest Gump o angielskim będzie Ci przypominać. Cytat będzie wyzwalał działanie – naukę angielskiego.

all the best,

Ela

 

“Life is like a box of chocolates; you never know what you’re gonna get”

Zdarzyło Ci się mieć przed sobą bombonierkę? I to pierwsze pragnienie: zjadłbyś całą oczami. Nawet przez myśl Ci nie przejdzie, że cała, ale bez tego i tego smaku. Po prostu całą.

W praktyce będzie tak, że jedząc po jednej czekoladce jedne będą Ci bardziej smakować, inne mniej.

Twoje pragnienie nauki angielskiego, zwłaszcza gdy jesteś bardzo zmotywowany, mówi Ci, że chcesz znać angielski, po prostu, jak native. Nie piękna bombonierka?

Rozpisujesz plan nauki, wybierasz materiały, z których będziesz korzystać. W praktyce będzie tak, że powiedzmy słówka będą Ci wchodzić łatwo do głowy – to te smaczniejsze czekoladki, a gramatyka z trudem – to te czekoladki, z którymi nie przepadasz.

 

 *   *   *   *   *   *

 

„Stupid is as stupid does”

Tłumacząc na polski: Głupi robi głupie rzeczy. Nigdy nie będziesz mądrym robiąc głupie rzeczy. Twój charakter kształtuje to, co robisz.

Solennie postanawiasz uczyć się angielskiego. Jednak ciągle coś powoduje, że przekładasz naukę na później, na wieczór, na kolejny dzień, tydzień, miesiąc. Po kilku latach nie będziesz mógł zrozumieć, dlaczego wtedy nie zacząłeś się uczyć, albo jeszcze lepsza wymówka: Teraz na naukę jest już za późno, ale kilka lat temu…

To, co postanawiasz, realizuj. Na początku może być trudno, ale potem wejdziesz w nawyk zaglądania to podręcznika, książki czy aplikacji po angielsku. Nauka angielskiego stanie się częścią Ciebie.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“Mama always had a way of explaining things so I could understand them”

Forrest miał mamę do pomocy. Tłumaczyła mu wszystko, w sposób jak najbardziej opisowy i zrozumiały dla niego. Dzięki temu mógł pojąć nie zawsze logiczna rzeczywistość.

Ucząc się angielskiego nie bój się prosić o pomoc, szukać wyjaśnień. Pytaj lektora, korepetytora, na grupach do nauki angielskiego, w Internecie.

Nie rozumiesz jednego przykładu trudnej konstrukcji gramatycznej, szukaj w innych książkach, w Internecie.

To, że czegoś nie rozumiesz nie powinno w tobie kształtować postawy zniechęcenia, ale poszukiwacza i odkrywcy. Dla mnie nauka angielskiego to taka przygoda, w której co rusz napotykam nieznane stwory i je oglądam z każdej strony, dziwię się, staram zrozumieć.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“When I got tired, I slept. When I got hungry, I ate. When I had to go, you know, I went.”

Proste prawdy? Nawet logiczne. Też proste. Jest potrzeba I jest ona dobra, to trzeba ją zrealizować. Czasem zbyt mocno komplikujemy sobie życie i zamiast mówić „Jestem zmęczony, idę spać” Ty masz filozofię „Jestem zmęczony, jeszcze tylko ogarnę kuchnię, przygotuję ubrania na jutro, umyje głowę i … i pójde spać”.

Do cytatu Forresta dodam jeszcze jedną czynność: „When I need/want to learn English, I learn.”

Jak chcesz się uczyć angielskiego, to się go ucz. Jeśli to Twoja potrzeba, realizuj ją. Po co robić tysiąc innych rzeczy, które tylko zajmują czas? (Nie mówię o sprawach ważnych w Twoim życiu, ale to tych pożeraczach czasu jak TV, komórka, Internet …)

Jak się nie uczysz, to znaczy, że to nie jest dla Ciebie aż takie ważne. Przestań się więc nękać tą myślą. Jesteś wtedy już zmęczony nauką zanim do niej siądziesz.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“There’s only so much fortune a man really needs, and the rest is just for showin’ off”

Ciesz się z tego, co masz. To oczywiście nie znaczy, że źle jest chcieć więcej. Ale musisz wiedzieć, co zrobisz z tym więcej. Jeśli tylko po to, żeby się pokazać przed innymi, to nic dobrego nie wniesie do Twojego życia, bo zawsze się znajdzie ktoś, kto ma jeszcze więcej.

Znajdź swoją motywację do nauki angielskiego. Wiem, marzysz o tym, żeby Twój angielski był jak native’a. ale czy faktycznie jest Ci on potrzebny na takim poziomie? Wykorzystujesz angielski w pracy – skup się na słownictwie biznesowym, uczysz się dla satysfakcji – miej kontakt z tym, co lubisz, ale po angielsku, chcesz podróżować za granicę – ćwicz dialogi.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“You’ve got to put the past behind you, before you can move on”

Różne trudne zdarzenia z życia Cię ograniczają. Myślisz, że jak raz się nie uda, to za drugim razem będzie tak samo. Mama Forresta mówi, że żeby  pójść do przodu musisz zostawić przeszłość za sobą.

Sto pięćdziesiąt razy pewnie już próbowałeś uczyć się angielskiego. Do regularnych kursów pewnie jesteś uprzedzony, aplikacje próbowałeś, a le nie nadążasz i sto innych podejść tez robiłeś z różnymi cud podręcznikami.

Jakim więc sposobem tym razem ma Ci się udać, jakie są tego szanse? Żadne.

Zapomnij o tym lektorze, który był niemiły, przestań od nowa wałkować ta panią w szkole, która Ci mówiła, że masz okropny akcent. Zostaw wszystko za sobą. Podejdź tym razem do nauki jakbyś pierwszy raz siadał do angielskiego. Jedna tylko uwaga: zacznij w inny sposób: może zrób sobie plan nauki na kartce, załóż ładny zeszyt do słówek, znajdź motywujący cytat i umieść go na ekranie monitora lub telefonu.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“I don’t know if we each have a destiny, or if we’re all just floating around accidental, like on a breeze. But I think maybe it’s both. Maybe both are happening at the same time.”

Masz w swoim życiu jakiś cel, ale kierują tobą też różne pojawiające się na bieżąco wydarzenia. Stąd tyle trudnych decyzji, tyle wątpliwości. Nie da się ich uniknąć, jednak Twój główny cel pozostaje bez zmian.

Zaczynając uczyć się angielskiego. Wyznaczasz sobie cel nauki, dobierasz materiały. Nauka języka to długa podróż. Wiele może się podczas niej zdarzyć. Przyjdą trudności ze zrozumieniem poszczególnych partii materiału, więcej wyjątków niż reguł. Miej przed oczami swój główny cel – płynny angielski. On Ci pomoże przetrwać wszystkie sztormy i się nie wycofać.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“Mama says they was my magic shoes. They could take me anywhere.”

Masz taki punkt, miejsce, rzecz, która sprawia, że czujesz się bezpiecznie, że możesz wszystko, że odzyskujesz wiarę we własne siły? A może to jest jakaś osoba, która dodaje Ci skrzydeł?

Znajdź w angielskim taki punkt, w którym czujesz się dobrze, ze możesz wszystko. Cokolwiek, co Ci przychodzi do głowy. Może to być cytat, po którego przeczytaniu wraca Ci entuzjazm do nauki. Czytanie książki po angielsku, bo akurat w tym jesteś mocny i potem już bez negatywnych myśli możesz przejść do usprawniania kolejnej umiejętności. Pomyślenie o wymarzonej wycieczce wzmaga w Tobie motywację do nauki angielskiego? Przejrzyj kilka zdjęć z tego kraju.

Znajdź taka kotwicę, bezpieczną przystać, z której nabierzesz wiatru w żagle w daleką podróż języka angielskiego.

 

 *   *   *   *   *   *

 

“Miracles happen every day. Some people don’t think so, but they do.”

Cuda dzieją się codziennie, nie zdarzają się, ale się dzieją. Może jesteś tak skupiony na swoich troskach, że ich nie widzisz? Cudem jest uśmiech nieznanego człowieka, z którym mijasz się na pasach, cudem jest drzewo z zielonymi pączkami wiosną, Cudem jesteś Ty z historią swojego życia, która się dzielisz z innymi, ich wspierając. Rozejrzyj się TERAZ. Widzisz jakiś cud?

Cuda dzieją się też, gdy uczysz się angielskiego. 10 nowych słówek, przeczytany rozdział książki po angielsku? Ogarnąłeś wreszcie ten trudny czas gramatyczny? Zauważaj to, że coś ci się udaje, że idziesz do przodu w nauce, czynisz postępy.

Mało tego. Nagradzaj się, żeby zapamiętać te cuda. Nagrody nie muszą być jakieś wyszukane. Spacer, muzeum, słodkie jabłko? Cokolwiek, co sprawi Ci radość. Dowartościowuj się. Jesteś cudem, to, co robisz jest cudowne.

 

Tym cudownym akcentem kończę podróż po filmie „Forrest Gump”. Znalazłeś jakiś cytat dla siebie? Coś Cię poruszyło, pomogło, zmobilizowało do nauki angielskiego?

Jeśli nadal szukasz więcej motywacji, to w tym wpisie znajdziesz kilka cytatów z Alicji w Krainie Czarów oraz porcję motywacji do nauki angielskiego

 

Ucz się angielskiego z przyjemnością, czytając angielską literaturę

zobacz:

Czytaj angielską literaturę

Jeśli chcesz się przekonać do czytania książek po angielsku weź udział w bezpłatnym wyzwaniu:

Dlaczego warto czytać książki po angielsku?