Fakty o czytaniu angielskich książek

 

Przygotowując kurs „Czytaj angielską literaturę” (o kursie poczytasz tu) mocno się zastanawiałam, czy warto „tracić czas” na czytaniu angielskich książek ? Czy nie lepiej mieć podręcznik zgodnie ze swoim poziomem znajomości angielskiego, najefektywniejsze pod słońcem ćwiczenia, słuchać dużo po angielsku i działać?

Jednak cały czas czegoś mi brakowało. Chciałam, żeby w naukę włączyły się emocje, żeby z chęcią zaczynać się uczyć każdego dnia. Historie zawsze wciągają, prawda? Gdy oglądasz film, jeśli jest ciekawy, musisz obejrzeć do końca, nie możesz doczekać się kolejnego odcinka serialu, następnego etapu w grze. Czy Twój bohater wygra, przeżyje? Są emocje, jest ciekawie, po prostu się dzieje!

Tak samo jest, gdy czytasz w języku angielskim. Dochodzą emocje, śledzisz losy bohatera, dobrze życzysz jego sprzymierzeńcom, a źle – wrogom. Dlatego przy czytaniu angielskich książek tak wiele słów i zwrotów zapamiętujesz. Widzisz je w akcji, z konkretnym uczuciem.

Powodzenia w odkrywaniu tego pięknego świata,
Ela

PS.
Żeby ci jeszcze bardziej uprzyjemnić czytanie angielskich książek oraz bardziej Cię do tego zmotywować mam dla Ciebie cytaty słynnych ludzi o zaletach czytania. PREZENT pobierz tutaj.

Teraz zobacz, jak wiele otrzymasz dzięki czytaniu angielskich książek

 

Gdy czytasz książkę po angielsku myślisz po angielsku. Podążasz za akcją w języku, w którym czytasz.

Słówka i struktury same zapadają Ci w pamięć, bo widzisz je w konkretnym dialogu, opisie, dochodzą emocje.

Czytając po angielsku wyrabiasz sobie rozumienie znaczeń słów z kontekstu, dialogu, opisu sytuacji.

Czytając w oryginale podążasz za autorem utworu, poznajesz jego intencje, myśli, a nie interpretację tłumacza.

Czytając książki po angielsku z automatu powtarzasz słownictwo i gramatykę w naturalnych tekstach. Książki mają bogate słownictwo. Od najprostszych zwrotów, aż po trudne konstrukcje.

Język angielski w książkach jest bogatszy, słownictwo bardziej urozmaicone, struktury gramatyczne bardziej rozbudowane, mniej jest nieścisłości, gdyż autor miał więcej czasu na przygotowanie swego dzieła.

Ludzie, którzy czytają więcej mają bogatszy język. Widzisz to wśród swoich znajomych? Tak samo to działa z czytaniem po angielsku. Jeśli chcesz lepiej się wysławiać, czytaj więcej.

Czytanie pobudza Twoja wyobraźnię, poprawia koncentrację i pamięć. Pomaga też zmniejszyć stres i opóźnia starzenie mózgu. Ucząc się angielskiego pobudzasz mózg do pracy. Czytanie po angielsku to dwie korzyści w jednej czynności.

Czytanie po angielsku doskonali Twoją umiejętność rozumienia tego, co czytasz lub słuchasz. Żeby zacząć korzystać z tych nowych słówek samemu musisz opowiadać, co przeczytałaś/eś, robić pisemne streszczenia wplatając nowe zwroty.

Wiesz, że książek w języku angielskim jest najwięcej? Możesz się interesować choćby wulkanami na innych planetach, a literatury fachowej po angielsku na ten temat znajdziesz milion książek.

Im więcej będziesz czytać, tym lepiej będziesz rozumieć native speakerów. Rozmowy w pracy, zagraniczne wakacje, oglądanie filmu, nowi znajomi – mniej stresu, więcej satysfakcji.

 

I jak, która korzyść do Ciebie najbardziej przemawia? Lubisz czytać angielską literaturę?

Listę książek, z których możesz wybrać coś dla siebie jest tutaj, audiobooki w tym wpisie.

Zajrzyj koniecznie do tego anty-poradnikowego wpisu. Nabierzesz do siebie dystansu. a o skutkach ubocznych czytania wszystko przeczytasz tutaj.

A wiesz w ogóle, jak się czyta książki po angielsku? Mówisz mi banalne? To zerknij tu.

Czy czytając po angielsku masz mieć wyznaczony cel? Jeśli tak, to jak go wyznaczyć dowiesz się w tym wpisie.

A może by spróbować czytać wiersze po angielsku? – odważnie!

Jak już będziesz wszystko wiedzieć, to pozostaje Ci zaplanować sobie czas na czytanie. Pomysły znajdziesz tu.

 

*  *  *  *  *

Ten artykuł jest fragmentem ebooka:

Zaczytaj się po angielsku

– praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Zaczytaj się po angielsku - praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Poczytaj o nim więcej, zapoznaj się z rozdziałami i podejmij decyzję

zobacz ebook

Możesz też pobrać bezpłatnie rozdział ebooka wraz ze spisem treści, a potem zdecydować o zakupie.

pobierz rozdział