czytanie szczegółowe i ogólne po angielsku

Intensive & Extensive reading

 

Wiesz, że czytanie po angielsku jest jak nauka tańca? Poznaj dwie metody efektywnego czytania po angielsku. Mieszaj je i stwórz odpowiadającą Twoim potrzebom. Czytanie szczegółowe i ogólne po angielsku – wybieraj.

 

Są dwie główne strategie czytania książek po angielsku, dzięki którym podnosisz swój poziom znajomości języka angielskiego.

W języku polskim inaczej czytasz powieść, czy jakiś materiał na podstawie którego masz przygotować ogólne podsumowanie. Idzie Ci to szybciej i masz mniejsze opory. Drugim rodzajem jest literatura fachowa, tu liczy się każde słowo. Obawiasz się, że jeśli nie rozumiesz jednego słowa lub je mylnie rozumiesz, omylnie zrozumiesz całą część materiału. Sprawdzasz więc terminologię. Robisz też szczegółowe notatki, żeby nic nie umknęło Twojej uwadze.

Tak samo czytając książkę po angielsku. Używasz innych sposobów i wkładasz inny wysiłek w tekst, który czytasz dla zrozumienia ogólnej fabuły, a inaczej, gdy chcesz dobrze zrozumieć wszystko, co zostało napisane. Czytanie szczegółowe i ogólne po angielsku podnoszą Twoje umiejętności językowe, ale w różny sposób.

 

Intensive reading

Czytanie szczegółowe polega na wnikaniu w tekst, dogłębnym poznawaniu struktur gramatycznych i jak największej ilości nowego słownictwa. Czytasz krótkie fragmenty tekstu przyglądając się każdemu wyrazowi po kolei. Koncentrujesz się na poprawnej pisowni i zagadnieniach gramatycznych. Wymaga to intensywnej pracy, ale dosyć szybko zobaczysz efekty poszerzając swój zasób słownictwa.

Korzyści czytania szczegółowego:

  • kontakt z naturalnym językiem angielskim.
  • dostarcza wiedzy z gramatyki.
  • poszerza zasób słownictwa.
  • pomaga w opanowaniu pisowni.
  • zwiększa rozumienie czytanego tekstu.

Zobacz, jak najefektywniej powtarzać słownictwo, żeby nie zapomnieć.

Extensive reading

Czytanie ogólne. Chodzi w nim o to, abyś zobaczył obszerny obraz, ogólne rozumienie czytanego przez Ciebie tekstu. Słownictwo jest mniej ważne, starasz się odgadywać znaczenie z kontekstu. Czytasz ze zrozumieniem, czując strukturę i rytm języka angielskiego. Czytając dłuższe fragmenty zanurzasz się w angielskim i stopniowo Twój umysł przełącza się na ten język. Czytanie ogólne wydaje się być przyjemniejszą formą nauki języka, jednak potrzeba więcej czasu, żeby efekty Twojej pracy stały się widoczne.

Korzyści czytania ogólnego:

  • kontakt z naturalnym językiem angielskim.
  • zwiększasz zasób słownictwa.
  • rozwijasz umiejętność pisania.
  • przyzwyczajasz się do dłuższych tekstów.
  • nabywasz sprawność wychwytywania tego, co ważne.

 

Czytanie szczegółowe i ogólne po angielsku jest tak samo efektywne.

Żadna z tych dwóch technik nie jest lepsza ani gorsza, po prostu kładą nacisk na rozwój innych umiejętności. Skupianie się tylko na jednej z nich z powodu Twoich preferencji czy łatwości uczenia się jedna z metod nie jest dobrym wyznacznikiem. Czytając którąś z metod kieruj się raczej tym, w czym potrzebujesz podnieść swoje umiejętności językowe. Czytanie to przyjemność, ale czytanie po angielsku to też nauka języka.

Polecam jednak w początkach Twojej przygody z czytaniem więcej czasu poświęcić na czytanie metodą szczegółową. Potrzebujesz poznać słownictwo. Długie czytanie z metody czytania ogólnego będzie dla Ciebie męczące. Trudno będzie Tobie zrozumieć o czym czytasz nie znając słówek. Szybko się znudzisz lub zniechęcisz. Będziesz mieć tez problem z dobraniem odpowiedniej książki do swojego poziomu. Anglojęzyczni pisarze raczej starają się pisać pięknym stylem niż prostym słownictwem. Jeśli już bardzo chcesz czytać dla przyjemności po angielsku pozostają Ci książki dla dzieci lub readersy.

Żebyś dobrze mógł sobie zobrazować, jak bardzo ważne są obie metody i na którym etapie Twojej nauki ich użyć podam Tobie przykład.

Listę z propozycjami książek do czytania po angielsku sprawdzisz tutaj.

 

Nauka angielskiego przez czytanie jest jak nauka tańca.

Ucząc się tańczyć nie stajesz od razu na środku parkietu i płynie porwana muzyką. Tak to wygląda w Twojej wyobraźni. Rzeczywistość jest brutalna. Przychodzisz na pierwszą lekcję z obawami, czy podołasz. Masz trudność w zapamiętaniu i powtarzaniu najbardziej podstawowych kroków. Jednak się nie zniechęcasz, bo wiesz, do czego dążysz. Przechodzisz na wyższy poziom, zauważasz niedostrzegalne do tej pory ruchy, muzyka przestaje Ci przeszkadzać w tańcu. Potem starasz się powtarzać całe układy taneczne. W miarę, jak Ci lepiej idzie, częściej ćwiczysz. Już nie pamiętasz jak zaczynałaś od 1 lekcji w tygodniu, bo teraz ćwiczysz nawet codziennie. W końcu dochodzisz do wymarzonego poziomu lub jesteś bardzo blisko niego. Na koniec roku jesteś gotowa wyjść na scenę.

Dla mężczyzn ten przykład może być trudny do wyobrażenia. Proponuję więc panom przypomnieć sobie, jak uczyli się prowadzić samochód. Zaczynałeś od teorii, potem pierwszy wyjazd na miasto. Kilka stłuczek, a teraz pewnie już z Ciebie zawodowy kierowca.

Czy udało się Tobie w tym tanecznym przykładzie znaleźć analogię do nauki języka metodami ogólnego i szczegółowego czytania? Jeśli nie, to postaram się Ciebie naprowadzić.

Zaczynając czytać książkę po angielsku masz obawy czy sobie poradzisz, ale marzysz o tym, żeby znać bardzo dobrze język angielski. Skupiasz się na znajomości słownictwa, pisowni, gramatyce. Trudności nie traktujesz jak porażki, ale jak wyzwanie, w końcu po co miałbyś się uczyć, jeśli byś wszystko już wiedział. To było czytanie szczegółowe. W miarę nabierania wprawy przechodzisz do czytania ogólnego. Wyłapujesz i zapamiętujesz całe zwroty. Czujesz satysfakcję, bo zaczynasz cieszyć się czytaniem po angielsku. Z każdą kolejną książką coraz bardziej wyczuwasz melodię języka angielskiego. Zdarza Ci się nawet w rozmowach używać zwrotów i powiedzeń, które przeczytałeś. Zaczynasz żyć czytaniem, bo widzisz tego korzyści i czerpiesz satysfakcję.

Na Twoje szczęście do czytania książek po angielsku nie musisz zakładać ani szpilek ani baletek. Za to dobierz do siebie doskonale dopasowany realistyczny cel.

 

Ty również możesz mieć swoją strategię czytania książek po angielsku.

Wręcz Cię do tego bardzo zachęcam. Poznaj dokładniej te dwie metody czytanie szczegółowe i ogólne po angielsku . Wybierz to, w czym chcesz być lepszy i czytaj ucząc się angielskiego jednocześnie.

Każda z metod kładzie nacisk na inne umiejętności językowe. Dzięki tym różnym, ale uzupełniającym się strategiom możesz znacznie podnieść swój poziom angielskiego.

Równie dobrze możesz jednego dnia czytać jedną metodą, następnego dnia drugą, lub dzielić je tygodniami. Wszystko zależy od Twoich chęci, możliwości i kondycji. Rozumiem, że nie każdego dnia masz możliwość tak bardzo się skupić na tekście, żeby ze słownikiem sprawdzać każde słowo, tylko będziesz wolał po prostu poczytać. Z kolei kiedy indziej możesz być tak ambitny, że będziesz chciał poznawać nowe struktury gramatyczne.

Od czytania już niedaleko do pisania. Chcesz zobaczyć, jak kreatywnie możesz ćwiczyć pisanie po angielsku? Polecam zajrzeć do tego wpisu.

 

Zajrzyj koniecznie do tego anty-poradnikowego wpisu o czytaniu książek. Nabierzesz do siebie dystansu.

Jak już będziesz wszystko wiedzieć, to pozostaje Ci zaplanować sobie czas na czytanie. Pomysły znajdziesz tu.

Czy czytając po angielsku masz mieć wyznaczony cel? Jeśli tak, to jak go wyznaczyć dowiesz się w tym wpisie.

all the best,

Ela

 

*  *  *  *  *

Ten artykuł jest fragmentem ebooka:

Zaczytaj się po angielsku

– praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Zaczytaj się po angielsku - praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Poczytaj o nim więcej, zapoznaj się z rozdziałami i podejmij decyzję

zobacz ebook

Możesz też pobrać bezpłatnie rozdział ebooka wraz ze spisem treści, a potem zdecydować o zakupie.

pobierz rozdział