Czytanie po angielsku a inne umiejętności

 

Jak się ma czytanie po angielsku a inne umiejętności językowe i ich rozwój. 10 umiejętności językowych, które usprawnisz czytając książki po angielsku.

Często się zdarza, że masz nawet chęci, żeby coś opowiedzieć, czy napisać po angielsku, ale nie wiesz co. Poszukiwanie odpowiednich materiałów zajmuje tyle czasu, że albo już nie starcza Ci go na właściwą naukę, albo jesteś już tak zmęczony czy znudzony poszukiwaniami, że już nie masz na nią ochotę.

I opcja chyba najczęstsza – szukając materiałów w Internecie przeskakujesz na zupełnie inne tematy i zapominasz, co miałeś zrobić.

Czytając książki po angielsku odchodzi Ci problem poszukiwania materiałów do nauki. Słówka i gramatykę widzisz podczas czytania.

 

Przed Tobą 10 umiejętności językowych, które usprawnisz czytając książki po angielsku.

 

myślenie po angielsku

Podążasz za akcją w języku, w którym czytasz. Im bardziej skupiasz się na akcji, a nie na tłumaczeniu w głowie poszczególnych słówek, tym bardziej Twój umysł zaczyna przetwarzać to, co się dzieje po angielsku. Im lepszy będziesz w czytaniu tym łatwiej Ci będzie myśleć po angielsku. Spróbuj od razu, przeczytaj fragment jednej z tych powieści (link) i myśl po angielsku (w środku są ćwiczenia).

rozumienie native speakerów

Czytając staraj się zrozumieć całą sytuację, wyłapać kontekst. To nauczy Cię szerszego myślenia. Gdy przyjdzie Ci słuchać czegoś po angielsku przeniesiesz automatycznie tą wyćwiczoną na czytaniu umiejętność. Będziesz słuchać całych zdań, a nie tłumaczyć w głowie pojedyncze słowa. Szybciej zrozumiesz odbiorcę i sprawniej wejdziesz w dialog, bądź w akcje oglądanego filmu.

formułowanie rozbudowanych zdań

Czytając zapamiętujesz całe frazy, różnorodne konstrukcje gramatyczne w konkretnych zdaniach i sytuacjach. Potem bardziej naturalnie będziesz operować ciekawymi strukturami językowymi. Wiesz, w jakim kontekście należy je użyć, a w jakim brzmi to sztucznie lub nieprawidłowo.

bogactwo słownictwa i gramatyki

Język angielski w książkach jest bogatszy, słownictwo bardziej urozmaicone, struktury gramatyczne bardziej rozbudowane, mniej jest nieścisłości, gdyż pisarz miał więcej czasu na przygotowanie swego dzieła. zobacz ile ciekawych słówek i zwrotów możesz się nauczyć przy okazji czytania po angielsku (sprawdź jakąś przykładową lekturę z tego zestawienia)

zapamiętywanie nowego słownictwa

Czytając widzisz w swojej wyobraźni fabułę. Podążasz za nią. Po drodze trafiasz na nowe słowa. Starasz się poznać ich znaczenie z kontekstu, z tego, co się wokół niego znajduje. Tym samym słówka i struktury same zapadają Ci w pamięć, bo widzisz je w konkretnym dialogu, opisie.

powtarzanie materiału

Czytając książki po angielsku z automatu powtarzasz słownictwo i gramatykę w naturalnych tekstach. Książki mają bogate słownictwo. Od najprostszych zwrotów, aż po długie i trudne frazy.

Tak samo z gramatyką. W opowiadaniu napotykasz na różne czasy i konstrukcje. Tu autor nie pilnuje się jednego czasu, a ciągu wydarzeń.

nauka prawidłowej wymowy

W angielskim zupełnie inaczej pracujesz aparatem mowy. W inny sposób układasz język, musisz skoordynować występujące po sobie litery w innym ustawieniu niż w języku polskim.

Czytając na głos poznajesz, z wymową których słów masz większy problem. Poznając swoje możliwości, możesz w dialogu używać takich słów, których wymówienie nie sprawia Ci trudności. Unikniesz wówczas przykrej sytuacji zacięcia się nad trudnym słowem.

Nie wiem, czy czytasz w ogóle wiersze, a tym bardziej po angielsku. Wiele osób ma przed tym obawy. A ja w tym wpisie (link) udowodnię Ci, że nie ma się czego bać. Poza tym pokażę Ci zaletę czytania wierszy po angielsku.

jesteś bardziej elokwentny

Ludzie, którzy czytają więcej mają bogatszy język. Widzisz to wśród swoich znajomych? Pomyśl przez chwilę, kto z nich czyta więcej? Kogo się przyjemniej słucha? Czyż to nie są ci sami ludzie?

Tak samo to działa z czytaniem po angielsku. Jeśli chcesz lepiej się wysławiać, operować szerszym słownictwem, czytaj więcej.

pobudzasz i rozwijasz wyobraźnię

Czytanie pobudza Twoją wyobraźnię. Oczami wyobraźni widzisz, o czym pisze autor. Czytasz, a wszystko dzieje się jakby przed Twoimi oczami. Mózg cały czas pracuje. Kręci dla Ciebie film złożony z obrazów słów, które właśnie czytasz.

uczysz się koncentracji i wyciszenia

Im bardziej książka Cię wciąga, tym bardziej jesteś na niej skoncentrowany.

Czytaj na głos. Wspomaga to Twoją koncentrację. Wzrok już nie ślizga się po literkach, tylko w skupieniu odczytuje wszystkie znaczki.

Uczysz się angażowania całego siebie w jedną czynność. Dzięki temu pracujesz wydajniej.

Żeby się lepiej skupić na czytaniu sprawdź jak stworzyć ku temu sprzyjające warunki. Pomóż sobie, nie utrudniaj sobie życia jeszcze bardziej. Wejdź tutaj.

 

Podsumowując, czytanie po angielsku a inne umiejętności to:

  • rozwój myślenia po angielsku
  • nauka słownictwa i struktur gramatycznych
  • powtarzanie materiału
  • ćwiczenie angielskiej wymowy
  • rozwój umiejętności miękkich

 

all the best,

Ela

 

*  *  *  *  *

Ten artykuł jest fragmentem ebooka:

Zaczytaj się po angielsku

– praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Zaczytaj się po angielsku - praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Poczytaj o nim więcej, zapoznaj się z rozdziałami i podejmij decyzję

zobacz ebook

Możesz też pobrać bezpłatnie rozdział ebooka wraz ze spisem treści, a potem zdecydować o zakupie.

pobierz rozdział