Różne spojrzenia na czas w nauce angielskiego

 

Czas w dzisiejszych czasach jest bardzo cenny. Wszyscy mamy go za mało. Ledwo ze wszystkim nadążamy, nie dosypiamy. Dlatego dzisiejszy artykuł poświęciłam na temat czym jest czas w nauce angielskiego. Zobacz, jak bardzo się z tym identyfikujesz.

 

Ile czasu poświęcisz na naukę

To, ile czasu będziesz poświęcać na naukę zależy od bardzo wielu rzeczy.

Po pierwsze to są Twoje życiowe obowiązki. Dlatego jeden może się uczyć codziennie przez godzinę a inny ledwo wyszarpie kwadrans w komunikacji miejskiej na słówka z aplikacji.

Po drugie Twoje możliwość skupienia się na nauce. Może Twój umysł jest w takiej kondycji, żebyś przez godzinę mógł się uczyć, u innych może to być tez godzina, ale z kilkoma krótkimi przerwami. Jeszcze inna osoba może się skupić jedynie przez kwadrans, potem umysł już nic więcej nie przyswoi i dalsze siedzenie nad angielskim będzie tylko stratą czasu.

Skąd masz wiedzieć przez ile Twój umysł potrafi pracować? Zacznij od 15 minut. Jeśli po tym czasie nadal masz zapał się uczyć, kontynuuj, jeśli nie, zrób powtórkę przerobionego materiału i zakończ na dziś naukę. Co kwadrans sprawdzaj swoje możliwości.

Generalnie Twój umysł z biegiem czasu powinien przyzwyczaić się do nauki i wtedy będziesz mógł się skupić przez większy odcinek czasu.

 

Kiedy masz czas na naukę

Niestety, ale Cię rozczaruję. Nauka angielskiego raz w tygodniu raczej nie przyniesie dużych efektów. Oczywiście to jest więcej, niż nic, ale …

… może zobacz na przykładzie:

Chcesz się nauczyć robić na drutach. Poświęcasz temu godzinę tygodniowo. Pierwsze ruchy idą kanciasto, dopiero z czasem nabierasz płynności, załapujesz wzór i odkładasz do kolejnego tygodnia.

Znacznie szybciej nauczysz się robić na drutach, jeśli poświęcisz 20 minut codziennie lub co drugi dzień. Może mniej zrobisz w tym czasie, ale łatwiej Ci się przysiąść na 20 minut niż wygospodarować całą godzinę. Lepiej pamiętasz Ty i Twoje ręce to, co robiłeś wczoraj czy przedwczoraj niż tydzień temu.

Tak samo z nauką angielskiego.

 

Wykorzystuj czas efektywnie

Usiadłeś w końcu do książki do angielskiego, albo do ćwiczeń w Internecie? To skup się wyłącznie na nauce. Nie sztuka jest spędzić godzinę na przerzucaniu kartek ani sprawdzaniu maila kilka razy podczas nauki z Internetu. Każde rozproszenie wymaga kilku minut poświęcenia na powrót do przerabianego materiału. Potem mówisz, że uczysz się godzinę dziennie i nie ma efektów. Tylko czego to mają być efekty?

Sztuką jest przez 20 minut rozwiązywać ćwiczenia. Ostaw wszystkie rozpraszacze, znajdź w miarę ciche miejsce. Wtedy ten krótki czas w zupełności Ci wystarczy. Efektywnie wykorzystaj czas w nauce angielskiego a resztę, bez wyrzutów sumienia przeznacz na to co chcesz.

 

Nauka to proces, zajmuje czas

To nie jest tak, że co 3 miesiące idziesz poziom wyżej, ani że w miesiąc można się nauczyć języka. Przez 30 dni jedynie jesteś w stanie się nauczyć podstaw, nawet gdy jesteś w kraju anglojęzycznym.

Nauka języka to nie tylko wkuwanie słówek i konstrukcji gramatycznych. Nauka, to zmiana myślenia. To czego się dowiesz, Twój umysł potrzebuje przetrawić. Z czasem wszystko zacznie Ci się łączyć, będziesz widzieć zależności językowe, zaczniesz widzieć sens tych wszystkich nielogicznych reguł językowych.

To jest długa droga. Dobrze, żebyś był tego świadom i pozytywnie nastawił się na tą podróż. Gdybyś przecież miał teraz lecieć za ocean, to na tą podróż, chociaż bardzo długą i nużącą na pewno byś się cieszył i z chęcią na długo wcześniej rozpoczął przygotowania. W ten sam sposób podejdź do nauki angielskiego.

 

To już nie jest czas na naukę

Skończyłeś szkołę ładnych kilka lat temu. Czy nie wydaje Ci się, że już trochę za późno na kursy, że Twój umysł już tak szybko się nie uczy, już tak łatwo nie przyjmuje wiedzy? No właśnie. Ale to nie prawda. Wiesz o tym?

Może faktycznie tak już szybko nie chłonie, ale co z tego? Jeśli nie masz terminu egzaminu to gdzie Ci się spieszy? Podejdź do tego jak do efektywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki nauce ćwiczysz szare komórki. Usprawniasz pamięć.

Widzisz, nauka języka to samo zdrowie dla Twojego mózgu. Wybij sobie więc z głowy to przekonanie, że na naukę kiedykolwiek jest za późno. Pojęcie czas w nauce angielskiego liczy się zupełnie inaczej. Zależy od twojego nastawienia, a nie wieku.

 

Trik z czasem

Na koniec mam dla Ciebie taki mały haczyk. Nie wiem, czy o tym już gdzieś nie pisałam, ale wspomnę jeszcze raz.

Umysł nie lubi wysiłku.

Jeśli Ci się w ogóle nie chce uczyć, to usiądź chociaż na 5 minut, żeby powtórzyć materiał z ostatniej lekcji. 5 minut nie jest wysiłkiem dla Ciebie i 5 minut zawsze się znajdzie w tak zwanym między czasie Twojego bardzo zabieganego życia.

Być może po tym czasie będziesz już miał zapał na kolejne 5 i potem jeszcze 5 minut nauki.

Czasem najgorzej jest po prostu usiąść i zacząć.

 

Czy zakochani liczą czas? A co to ma wspólnego z angielskim? Dowiesz się przechodząc do tego wpisu.

 

Który problem czasu najbardziej dotyczy Ciebie? Znalazłeś może w tym artykuł jakiś sposób na siebie, a może Cię do czegoś zainspirowałam?

all the best,

Ela

Większą porcję wiedzy językowej i motywacji opartej na Alicji w Krainie Czarów otrzymasz na tym Kursie:

„Alice’s Adventures in Wonderland – doskonal rozumienie tekstu, ucz się nowych słówek, zmotywuj się do nauki”

samodzielna i systematyczna nauka

Jeśli jednak cały kurs to za dużo dla Ciebie w środku czekają też EBOOKi

(seria ebooków tematycznych: słownictwo, rozumienie tekstu, motywacja do samodzielnej i systematycznej nauki)

PREZENTY dla Ciebie:

3 lekcje językowe i 3 motywacyjne, które są częścią kursu „Alice’s Adventures in Wonderland”:

wyzwanie z Alicją

lub 10 cytatów od Alicji w Krainie Czarów, które zmotywują Cię do systematycznej i samodzielnej nauki angielskiego:

10 cytatów od Alicji