Cascais plaże, słońce i … wrota piekieł

 

W Cascais plaże są największą atrakcją, grzejące słońce, miękki piasek i ocean… Ja tam mogłabym zostać na zawsze… Jednak chcę teraz pokazać Ci, co więcej możesz zobaczyć w Cascais. To jak, wędrujemy razem? Weź tylko krem z filtrem 🙂

Cascais to jedno z najbardziej popularnych kurortów (health resort) w Portugalii zarówno dla światowców (the jet set), jak i dla Ciebie i mnie. Z Lizbony można się tam dostać zaledwie w pół godziny podróżując pociągiem. Prawie cała trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża (along the coast). Można, więc zachwycać się oceanem (marvel at ocean), nadmorskimi fortecami (maritime fortresses) i pałacykami. 

Początki miasta sięgają XII wieku, kiedy to było osada rybacką (fishing village). Dopiero w XIX wieku dzięki królowi Luisowi I stało się letnią rezydencją. Rodzina królewska uatrakcyjniła to miejsce tak bardzo, że z ospałego miasteczka (somnolent town) stała się ogólnoświatowym.

cascais plaże

Cascais plaże zwiedzanie Boca do Inferno restauracje

Cascais obecnie to połączenie imponujących rezydencji (impressive mansions) budowanych przez arystokratów jak i w samym centrum małe białe domki pokryte czerwonymi dachówkami (covered with tiles). Możesz wędrować wąskimi uliczkami (roam narrow streets), co krok napotykając na restauracyjkę z lokalną kuchnią (local cuisine), czyli pysznymi rybami przygotowanymi na wiele sposobów.

Cascais plaże kocha każdy !

Jeśli uwielbiasz plaże (beach lover), tutaj znajdziesz ich wiele. Weź parasol i leżak (sunshade and deckchair) i już możesz nieskończenie wpatrywać się (gaze endlessly at) w błękit oceanu, nieba lub na kolorowe łódki. Ponoć w Cascais plaże są najpiękniejsze. Nieopodal jest ciągle działający mały port żeglarski i rybacki. 

Cascais plaże

Cascais plaże zwiedzanie Boca do Inferno

Wybierz się też na spacer w kierunku zachodnim. Droga wiedzie wzdłuż wybrzeża. Z jednej strony ocean, z drugiej nadmorskie wille. Ja nie mogłam się napatrzeć. Nie zapomnij jednak wpierw posmarować się kremem z filtrem. Ja niestety nie pamiętałam o tym …..

Wrota piekieł – Atlantyk uderza o wapienne skały

W skalistym klifie zobaczysz rozpadlinę (chasm in the cliff) zwaną Wrotami piekieł – Boca do inferno. Szmaragdowa woda oceanu (emerald seawater) energicznie uderzając (strike vigorously) o skały jest niesamowitym widowiskiem (incredible spectacle). Huk wody uderzający o skały przyczynił się do nadania temu miejscu nazwy Wrót do piekieł. Kiedy ja tam byłam, pogoda była piękna, bezwietrzna, także nie miałam okazji zobaczyć tego niesamowitego widowiska. Ponoć najpiękniejszy widok jest podczas zimowych sztormów.

Jeśli więc marzysz o błogich wakacjach na plaży (bucket and spade holiday), zapraszam do Cascais.

Mam nadzieję, że przyjemnie było zwiedzać w Cascais plaże, miasteczko i grotę, a przy okazji w Twoim słowniku pojawiło się kilka pożytecznych angielskich zwrotów. 

Powodzenia,
Ela

Angielskie słówka i zwroty, które pojawiły się w tekście:

 

kurort – health resort

światowcy – the jet set

wzdłuż wybrzeża – along the coast

zachwycać się oceanem – marvel at ocean

nadmorska forteca – maritime fortress

osada rybacka – fishing village

ospałe miasteczko – somnolent town

imponująca rezydencja – impressive mansion

pokryte dachówkami – covered with tiles

wędrować wąskimi uliczkami – roam narrow streets

lokalna kuchnia – local cuisine

miłośnik plaży – beach lover

parasol i leżak – sunshade and deckchair

wpatrywać się – gaze endlessly at

rozpadlina w klifie – chasm in the cliff

szmaragdowa woda oceanu – emerald seawater

energicznie uderzać – strike vigorously

niesamowite widowisko – incredible spectacle

wakacje na plaży – bucket and spade holiday