Błędne koło nie czytania książek po angielsku

 

Jeśli właśnie jesteś jednym z tych, którzy nie czytają książek po angielsku, to chcę Tobie pokazać błędne koło, w które przypadkiem bądź nie, się wkręciłeś.

 

Zastanawiałeś się może kiedyś, dlaczego tak w ogóle jeszcze nie czytasz po angielsku? Czy masz może w swojej głowie stałe wymówki typu: to jeszcze nie mój poziom … nie wiem co czytać …. Jak się chce, to można wszystko, zależy to tylko od poziomu … Twojego zapału.

 

Na czym polega błędne koło nie czytania książek po angielsku.

Nie masz chęci czytać książek po angielsku, bo nie rozumiesz tego, co czytasz, nie znasz słownictwa.

Jak nie rozumiesz co czytasz, to czytasz wolniej, bo przyglądasz się każdemu wyrazowi i, o zgrozo, jeszcze szukasz znaczenia co drugiego słowa w słowniku.

Idzie Ci to bardzo wolno, nie widzisz postępów, bo jak to, kto to słyszał, czytać jedna stronę przez pół godziny. Tracisz zapał, zaczynasz się męczyć, irytować.

Dalej. Ponieważ takie czytanie nie sprawia Ci przyjemności i nie widzisz postępów zniechęcasz się do czytania. Bardzo trudno Ci sięgnąć po kolejną książkę.

Tutaj się zamyka Twoje błędne koło.

 

= > nie rozumiem co czytam = > czytam zbyt wolno  = > nie „bawi” mnie czytanie   = >  czytam bardzo mało  = > nie rozumiem co czytam = >

 

Jeden powód ciągnie za sobą drugi.

Wyrwać się z tego błędnego koła nie jest łatwo, ale jeśli naprawdę będziesz tego chcieć, jeśli postanowisz sobie złamać, choć jedną część obręczy tego błędnego koła jest szansa, że staniesz się koneserem literatury angielskiej.

 

Przede wszystkim trzeba się przed sobą przyznać do jednej rzeczy: powtarzanie w kółko tych samych schematów działania. Nawet gdy poczujesz pragnienie, żeby sięgnąć po książkę lub ktoś Ci poleci czy podaruje, Ty wykonujesz od nowa te same czynności wprowadzając się bezwiednie w swoje błędne koło.

Trzeba skupić się na jednym punkcie i przełamać to błędne koło wprowadzając zupełnie inne działanie. Na początku nie będzie to łatwe, będzie wymagać od Ciebie sporego wysiłku i koncentracji, ale wiesz, jak się trudno pociąg przetacza na inne tory? A jak potem mknie, że tylko para bucha (tak wiem, w dzisiejszych pociągach para nie bucha, ale to takie obrazowe).

Dla zachęty możesz tutaj poczytać o korzyściach, które płyną z czytania książek po angielsku.

 

Twoje nowe, wymarzone błędne koło fascynacji książkami po angielsku.

Zanim jednak zaczniemy łamać Twoje błędne koło, przyjrzyj się, jak może wyglądać Twoje nowe, wymarzone błędne koło fascynacji książkami po angielsku:

 

= > rozumiem co czytam = > czytam szybciej = > chętnie czytam = > czytam dużo = > rozumiem co czytam  = >

 

Jeśli rozumiesz, co czytasz chętniej uczysz się nowych słówek i gramatyki.

Rozumiejąc lepiej czytasz szybciej, podążasz za akcją i bohaterami.

Chętniej czytasz, bo widzisz efekty – masz większy zasób słownictwa, wiesz o czym jest książka.

Czytanie już nie jest męczące. Wręcz przeciwnie, staje się dla Ciebie czasem odpoczynku.

Lubisz chwile relaksu z książką więc jeszcze chętniej i szybciej sięgasz po kolejną książkę po angielsku.

Zobacz też w tym wpisie jakie inne umiejętności językowe rozwiniesz czytając książki po angielsku.

 

“Insanity is doing the same thing over and over again, but expecting different results.”

Albert Einstein

 

Co zrobić, żeby zamienić to ciążące na Tobie błędne koło nie czytania na błędne koło pasjonata czytelnictwa anglojęzycznego, który nie może przestać czytać?

Dokonując jednej zmiany, łamiesz całe swoje błędne koło, kawałek po kawałku. Wystarczy od czegoś zacząć.

 

Zacznij łamać błędne koło od „nie rozumiem, co czytam”.

Uważasz, że za wcześnie na czytanie? Boisz się, żeby się ni e zniechęcić? Zacznij od tzw. readersów, czyli uproszczonych książek po angielsku czy bajek dla dzieci. Dzięki temu, że będziesz czytać coś bardzo prostego, będziesz lepiej rozumieć co czytasz, a co za tym idzie czytać szybciej. Czytasz szybciej i rozumiesz więcej, to czytanie zaczyna sprawiać Ci przyjemność.

Druga rzecz – przerażają Cię te długie słowa? Możesz rozłożyć je na kilka mniejszych, odciąć przedrostki, przyrostki i okaże się, że słowo podstawowe, które pozostanie znasz bardzo dobrze. Oswajaj długie słowa odnajdując ich korzeń – podstawę.

Podkreślaj lub zapisuj tylko pojedyncze zwroty (pamiętaj zwroty, a nie pojedyncze słówka). Sprawdzisz je po skończeniu czytania. Jak czytać książki po angielsku dowiesz się z tego wpisu.

Kolejna – czytaj książkę po angielsku dwukrotnie. Za drugim razem będziesz znać już kontekst i będziesz przyzwyczajony do stylu pisarskiego. To pomaga.

 

Zacznij łamać błędne koło od „czytam zbyt wolno”.

Jeśli wydaje Ci się, że czytasz zbyt wolno, że powinieneś czytać więcej stron, to zastanów się wpierw: powinieneś według kogo? Ktoś Cię popędza, sprawdza, ocenia? Sam dla siebie jesteś największym krytykiem. Nie porównuj się czytając książki po angielsku do tego w jakim tempie czytasz książki po polsku.

Drugi sposób. Nie sprawdzaj każdego słówka w słowniku. Może nie znasz wszystkich słówek, ale dopóki dopóty rozumiesz sens zdania, to nie potrzebna Ci znajomość wszystkich słów.

 

Zacznij łamać błędne koło od „nie „bawi” mnie czytanie ”.

Rozumiem. Czytanie po angielsku Cię męczy. Wolisz innego rodzaju rozrywki. Na przykład Internet czy telewizja.

Skoro już jesteś w Internecie, to na pewno jakiś rodzaj tekstów bardziej przyciąga Twoją uwagę. Poszukaj tekstów o podobnej tematyce w języku angielskim. Artykuły internetowe z reguły nie są długie.

Jak Ci się takie czytanie artykułów w Internecie spodoba, to poszukaj książki po angielsku w tej tematyce. W słownictwie już będziesz obeznany, bo przerobiłeś je czytając w Internecie. Różnica będzie tylko taka, że teksty będą dłuższe. Staniesz się specjalistą językowym w swojej dziedzinie i będziesz chciał zgłębiać temat czyli więcej czytać.

Jeśli nadal jesteś na „nie” przeczytaj ten przekorny anty-poradnik.

 

Zacznij łamać błędne koło od „czytam bardzo mało”.

Sięgnij po książkę, którą już wcześniej wybrałeś. W razie czego tutaj jest obszerna lista książek. Ustaw minutnik lub budzik na 15 minut. Nie ważne ile w tym czasie przeczytasz. Tu chodzi o wyrobienie w Tobie nawyku czytania. Po prostu codziennie po 15 minut czytaj. Im bardziej będziesz widzieć jak dużo przeczytałeś, tym z większą chęcią będziesz codziennie siadać do czytania. Jak zaplanować czas na czytanie poczytasz w tym artykule.

Czy czytając po angielsku masz mieć wyznaczony cel? Jeśli tak, to jak go wyznaczyć dowiesz się w tym wpisie.

 

Zadanie dla Ciebie do wykonania:

  1. Zastanów się, który z powodów trzyma Cię najbardziej z daleka od czytania książek po angielsku?
  • nie rozumiem co czytam
  • czytam zbyt wolno
  • nie „bawi” mnie czytanie
  • czytam bardzo mało
  1. Wyobraź sobie siebie, jak kolekcjonujesz książki po angielsku, zachwycasz się kolejnymi nowościami i rozkoszujesz stylem ulubionych pisarzy. Zobacz oczami wyobraźni jak z zapartych tchem czytasz książkę po angielsku.
  1. Napisz jedno kolejne konkretne działanie, które podejmiesz, opracuj je i przygotuj do wdrożenia.

best to you,

Ela

 

*  *  *  *  *

Ten artykuł jest fragmentem ebooka:

Zaczytaj się po angielsku

– praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Zaczytaj się po angielsku - praktyczny poradnik o tym dlaczego i jak czytać książki anglojęzyczne

Poczytaj o nim więcej, zapoznaj się z rozdziałami i podejmij decyzję

zobacz ebook

Możesz też pobrać bezpłatnie rozdział ebooka wraz ze spisem treści, a potem zdecydować o zakupie.

pobierz rozdział