Angielski od Nowego Roku

Noworoczne postanowienia … robisz? Angielski od Nowego Roku może być jednym z nich. Mam dla Ciebie kila pomysłów, jak samodzielnie uczyć się angielskiego i na dodatek wytrwać w swoim postanowieniu.

Mówią, że każdy moment jest dobry do tego, żeby zacząć realizować swoje postanowienia. Nie musi to być ani Nowy Rok, ani wrzesień, ani początek wakacji, ani nawet poniedziałek.

Mówią, że realizować swoje postanowienie możesz zacząć już od dziś. Oj! Jak to możliwe, tak po prostu? Czy to zadziała? Zadziała, tylko, że w ciągu tygodnia żyjesz swoją codziennością, nie myślisz o wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Jedyne co robisz, to sobie pod nosem pomarudzisz, że może by warto …

Każde z wymienionych wydarzeń, jak Nowy Rok między innymi jest takim impulsem, bodźcem do działania. Nowy Rok to coś nowego. Wszyscy życzą sobie, aby był lepszy. Masz więc i bardziej pozytywne nastawienie, pojawia się nadzieja, że może faktycznie ten kolejny rok będzie lepszy. Więc postanawiasz…

… postanawiasz i niestety na tym się najczęściej kończy, bo po długim okresie przerwy wracasz do pracy i nie wiem, czy to jest pełnia Twojego szczęścia. Do tego brak słońca, czyli witaminy D dodającej energii i bardzo szybko wchodzisz w stare tryby, a postanowienia zostają tylko postanowieniami.

 

Angielski od Nowego Roku i przez następne miesiące także.

Twoje postanowienie noworoczne to: Angielski od Nowego Roku – będę się uczyć? Trochę za ogólnie. Jak zaczniesz szukać w Internecie, to utoniesz w gąszczu materiałów. Albo się zniechęcisz, albo poświęcisz kilkanaście godzin na poszukiwaniu materiałów, że już nie starczy Ci czasu na angielski.

Wpierw zastanów się więc po co chcesz się uczyć angielskiego? …

Teraz zamknij oczy … wiem, trudno czytać z zamkniętymi oczami … i wyobraź sobie siebie, jak już znasz angielski, jak czytasz książkę po angielsku, rozmawiasz z nativem, dla rozrywki oglądasz film po angielsku, a dla szerszej wiedzy o świecie słuchasz wiadomości po angielsku. To pomaga. Pozytywne nastawienie sprawia, że chętniej siadasz do nauki i szybciej przyswajasz wiedzę. Niemożliwe? Sprawdź w tym artykule o wizualizacji postanowień.

Każde podejście do nauki angielskiego jest dobre, byle by było realistyczne.

Wyznaczając sobie cel z góry niemożliwy do wykonania sam dążysz do tego, że się bardzo szybko zniechęcisz. Będziesz potem mieć żal … żal do samego siebie niestety. Jeśli chcesz się upewnić jak dobrze wyznaczać sobie realistyczne cele zajrzyj do tego wpisu – Realistyczne cele w nauce angielskiego.

Jak już wiesz, czego chcesz, to teraz przejrzyj swój kalendarz i zobacz ile faktycznie czasu możesz poświęcić na naukę angielskiego. Pomoże Ci w tym ten artykuł o czasie w nauce angielskiego. Na początku masz duże ambicje i obiecujesz sobie naukę angielskiego codziennie przez godzinę, ale jak zapał Ci opadnie i do tego dojdą jeszcze jakieś nieoczekiwane sytuacje, a takie zawsze się zdarzają, gdy sobie coś obiecujemy, to wtedy Twój plan trudno będzie wykonać.

Uczyń wszystko, aby angielski stał się Twoja pasją, wtedy nauka stanie się dla Ciebie przyjemnością. Jak to możliwe? Powiąż naukę ze swoja pracą, czy hobby. W tym artykule zobaczysz jak zamienić naukę w pasję. Ucz się rzeczy, których potrzebujesz, to czego lubisz, a nie tego, co powinieneś. Ten etap już masz za sobą wychodząc ze szkoły. 

 

Ciekawostki motywacyjne na Twój Angielski od Nowego Roku

Taka ciekawostka prawie na zakończenie części o planowaniu. Wiem, że teraz jest środek zimy, ale zobacz, możesz zaplanować swoją naukę angielskiego tak, jak planujesz wakacje. Ciekaw jak to wygląda w praktyce? Wszystko, łącznie z ikonografiką zobaczysz tutaj: Planuj naukę angielskiego jak planujesz wakacje.

Szukasz dodatkowej motywacji – znajdź swoje ulubione cytaty o nauce, pisz je na karteczkach, wpisuj do zeszytu, w którym się uczysz. Niech one przypominają o sensie Twojej nauki angielskiego. Tak jak na przykład ten cytat poniżej.

Wybrałam też kilka ciekawych cytatów motywacyjnych z książki Forrest Gu mp. Zajrzyj, może akurat trafisz coś dla siebie. Cytaty od Forresta o angielskim i o motywacji do nauki

 

My New Year’s resolution is

to stick to a good workout plan

that will keep me healthy and happy.

James Lafferty

 

Angielski od Nowego Roku – co to będzie w tym roku?

Wybierz jedną tematykę. Nie martw się też, że nie ćwiczysz innych umiejętności. Nauka angielskiego ma to do siebie, że ćwicząc jedną umiejętność, przy okazji ćwiczysz i kilka innych.

 

Będę ćwiczyć umiejętność rozumienia ze słuchu.

Wydaje Ci się, że już znasz trochę angielski, a jak słuchasz piosenki, czy oglądasz film to niewiele lub prawie nic z tego nie rozumiesz. To Cię stresuje i sprawia, że wydaje Ci się, że nie znasz angielskiego.

Masz rację, coś z tym trzeba zrobić. Tylko, czy umiejętność rozumienia ze słuchu jest tak naprawdę ważna? Może powinienem postawić na coś innego? Tutaj dowiesz się, jak ważna jest ta umiejętność i w jakich sytuacjach może Ci się przydać.

Jeśli już wiesz, jak ważne jest ćwiczenie tej umiejętności, to teraz zastanów się, jak być mógł ją ćwiczyć. Możesz więcej oglądać filmów po angielsku, wypisywać słówka. Postaw sobie jakieś konkrety. Film w weekend, a potem fragmentami jeszcze raz go słuchasz i powtarzasz za lektorem? Brzmi całkiem rozsądnie? To się cieszę. Jeśli jednak nie odpowiada Ci zbyt ten pomysł, to więcej ciekawych idei na ćwiczenie rozumienia ze słuchu znajdziesz w artykule Jak ćwiczyć rozumienie.

 

Będę mówić po angielsku.

Chciałbym mówić lepiej po angielsku, ale myślisz, że to niemożliwe, bo nie masz wokół siebie nikogo anglojęzycznego? Wiesz, dla chcącego nic trudnego … też kiedyś myślałam, ze to niemożliwe. I wtedy … wówczas zaczęłam głębiej dociekać, przeszukiwać Internet. Wyobraź sobie, że znalazłam kilka ciekawych sposobów na to, jak samodzielnie ćwiczyć naukę mówienia po angielsku.

Wiem, może nie będzie to tak szybko, jakbyś teraz pojechał do Anglii, ale przecież nie każdy ma taką możliwość. O wszystkich sposobach opowiadam tutaj – Odważ się w końcu mówić. Wystarczy Ci do nich Internet, dyktafon (masz w swoim telefonie) i zaciszne miejsce, żebyś nie musiał się krępować.

 

Będę poszerzać swój zasób słownictwa.

To bardzo ciekawy, ale i obszerny temat. wiesz, słownictwo jest nieskończone. wybierz konkretniej.

Chcesz się uczyć słówek z jakiejś dziedziny związanej z Twoja pracą lub hobby?

Skąd będziesz brać to nowe słownictwo? Z podręcznika, słownika tematycznego, artykułów z gazet papierowych, internetowych?

Kolejna rzecz. W jaki sposób będziesz powtarzać słówka? Wiesz, nie sztuką jest lecieć do przodu z materiałem, ale porządnie go sobie przyswoić. Jednego dnia się uczysz, drugiego powtarzasz? Cały tydzień się uczysz a w weekend robisz powtórkę? Przemyśl, co Ci bardziej odpowiada.

Przy powtórce słownictwa przyda Ci się mój autorski system BIS – buduj Imperium Słownictwa. Zobaczysz, w jaki sposób możesz robić powtórki słownictwa. Jeśli nie chcesz z niego skorzystać, to zobacz jak w 5 krokach powtarzać słówka – Artykuł o telefonie z tarczą.

 

Będę czytać książki po angielsku.

To jest mój ulubiony sposób nauki angielskiego. Poświęciłam na niego cały dział bloga pt. Lektura. Znajdziesz tu sposoby jak czytać po angielsku, fragmenty książek, żebyś mógł sprawdzić, czy to poziom dla Ciebie a także kursy, na których ćwiczysz umiejętność rozumienia czytanego tekstu opartych na książkach anglojęzycznych. Dużo dobrego i ciekawego. Jeśli jednak masz wątpliwość, czy “opłaca się” czytać po angielsku przeczytaj ten artykuł.

Najlepiej jest wcześniej wybrać sobie kilka książek, w razie gdyby pierwsza wybrana przez Ciebie nie odpowiadała Ci z różnych powodów. Możesz posiłkować się tą Listą książek. Po drugie przygotuj się do tego, jak będziesz czytać, czy potrzebny ci do tego jakiś notes, może słownik i obowiązkowo kubek herbaty w spokojnym miejscu, żebyś mógł się skupić na tym, co czytasz. Kilka sposobów na to, jak czytać książki po angielsku, żeby przy okazji się czegoś nauczyć znajdziesz w tym artykule.

 

Będę uczyć się angielskiego zadaniowo.

Nie chcesz stawiać na żadne ogólniki na cały rok? Lubisz mieć konkrety przed sobą. Chcesz widzieć postępy? Lubisz mieć wszystko ogarnięte, pod kontrolą, pod linijką?

Rok ma 12 miesięcy. Wyznacz sobie na każdy miesiąc inne wyzwanie językowe. W jednym miesiącu może być skupienie się na gramatyce, w drugim na czytaniu książek i tak dalej. Więcej pomysłów na wyzwania tematyczne i jak je realizować znajdziesz tutaj.

Po każdym miesiącu czy kwartale będziesz mógł ocenić swoje efekty. Nie będziesz tez się nudzić. Co miesiąc skupieniu się na innym aspekcie językowym. Przez 12 miesięcy można zrobić bardzo dużo.

 

Zamienię naukę angielskiego na pasje lub miłość.

Czy pomyślałeś, że trudności związane z nauka angielskiego mogą wynikać z Twojego nastawienia?

Masz jakąś swoją pasję? Przeżyłeś swoja wielką życiową miłość? Możesz mieć taką samą relację z angielskim. Oczywiście nie będzie to łatwe, zwłaszcza początki. Ale czy początki nowej pasji były trudne? Pewnie nie, natomiast ogarnięty pasją nie zważałeś na trudności. Poczytaj w tym wpisie, co zrobić, by naukę angielskiego zamienić na pasję. Tutaj dowiesz się jak rozkochać się w tym pożytecznym języku.

 

*  *  *

 

To już chyba wszystko. wiem, że pewnie jeszcze by się znalazło kilka sposobów na realizację Twoich postanowień noworocznych odnośnie angielskiego. Ale i tak z tego, co chciałam Ci przekazać wyszedł bardzo długi artykuł.

Chcesz się dowiedzieć, jak ja się uczę angielskiego, z czego korzystam? W tym wpisie odkrywam wszystkie karty. Zajrzyj tutaj i zobacz jak ja się uczę .

 

Większą porcję wiedzy językowej i motywacji opartej na Alicji w Krainie Czarów otrzymasz na tym Kursie:

„Alice’s Adventures in Wonderland – doskonal rozumienie tekstu, ucz się nowych słówek, zmotywuj się do nauki”

samodzielna i systematyczna nauka

Jeśli jednak cały kurs to za dużo dla Ciebie w środku czekają też EBOOKi

(seria ebooków tematycznych: słownictwo, rozumienie tekstu, motywacja do samodzielnej i systematycznej nauki)

PREZENTY dla Ciebie:

3 lekcje językowe i 3 motywacyjne, które są częścią kursu „Alice’s Adventures in Wonderland”:

wyzwanie z Alicją

lub 10 cytatów od Alicji w Krainie Czarów, które zmotywują Cię do systematycznej i samodzielnej nauki angielskiego:

10 cytatów od Alicji

 

best to you,

Ela